Purplių vėjo malūnas

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Purplių vėjo malūnas, 2007 m.
Purplių vėjo malūno kiemelis, 2007 m.

PURPLIŲ VĖJO MALŪNAS, trijų aukštų vėjinis malūnas Purpliuose. Dabartinis malūno savininkas - Edmundas Rapalas.

Purplių vėjo malūną 1898 m. pastatė Antanas Racevičius pagal iš Latvijos gautus brėžinius. A. Racevičiui šis malūnas buvo pirmasis jo statinys. Iš Latvijos jis gavo ne tik malūno brėžinius: iš čia parvilko ir didžiulę pušį, kuri tapo pagrindine malūno ašimi - jai pastatyti į vietą reikėjo dvidešimt penkių arklių. Malūnas buvo pastatytas per du metus. Mirus Antanui Racevičiui, jo vietą užėmė sūnus. Malūnas veikė iki 1962 m. 1978 m. Mažeikių baldų fabriko dirbantieji atliko pirmąją rekonstrukciją. Maždaug po penkiolikos metų malūnas įsigytas medžiotojų reikmėms, jame vėl buvo atliekama rekonstrukcija. Labai daug rekonstruojant malūną prisidėjo Naftininkų būrelio narys, medžiotojas, tuometinės AB „Mažeikių nafta" generalinis direktorius Gediminas Kiesus. Malūno teritorijoje pastatyta pirtis, pavėsinė, kurį laiką malūnas buvo nuomojamas įvairiems pokyliams ir šventėms.

Malūnas 1995-06-12 įrašytas į Lietuvos Respublikos kultūros paveldo registrą kaip turintis technologinę, istorinę ir architektūrinę vertę (kodas S 36). [1]

Šaltiniai

  • Gricius S. Purplių malūnas // Pergalės vėliava. - 1985. - Rugpjūčio 20.
  • Vaidas Runkauskas. Šimtametis Purplių vėjo malūnas tebetraukia keliautojų akis // Santarvė. Priedas Amžiaus dienoraštis. - 2017. - Birž. 16. - Nr. 48. - P. 9, 16.