Baldų fabrikas

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
 Gears.gif  Straipsnis šiuo metu tvarkomas.
Reikia ištaisyti gramatines klaidas, suredaguoti tekstą. Jei galite tai padaryti, spauskite čia.

BALDŲ FABRIKAS, Mažeikių baldų fabrikas.

Baldai Mažeikiuose amatininkišku būdu buvo pradėti gaminti nuo 1926 metų. Iki tol baldus atveždavo iš kitur arba gamindavo kiekvienas sau. 1926 m. Mažosios Laižuvos gatvėje (dabar Matulionio g-vė) Nr.4 susikūrė baldų dirbtuvė, kuriai vadovavo Juozas Šoblinskas. Pradžioje dirbo tik 7 žmonės ir rankiniu būdu. Netrukus, iš banko paėmus paskolą prisiperkama įrengimų. Vėliau Čiurlionio gatvėje, šalia A. Janulio ( Čiurlionio g. Nr.8) įsikūrė Šapiro vadovaujama dirbtuvė. 1938 m. buv. J. Šoblinsko baldų ir medžio apdirbimo įmonės vadovavimą perėmė Kazys Naseckas, kuris padidino darbininkų skaičių ir turėjo plačią rinką [1]. Netrukus 1940 m. pradžioje dirbtuvių vadovavimą perėmė vienas iš kreditorių, Mažeikių lentpjūvės savininkas Antanas Galminas. Prasidėjus sovietinei okupacijai abi šios dirbtuvės buvo nacionalizuotos, sujungtos ir pavadintos Valstybine baldų dirbtuve. Karo metu jos vykdė valstybinius užsakymus. Imonės pavadinimai ir priklausomybė dažnai keitėsi. 1946m. veikė kaip Baldų fabrikas "Mažeikiai", 1949m. buvo reorganizuota į Mažeikių apskrities pramonės kombinato Mažeikių baldų dirbtuvę, 1957m. įjungta į Vietinio ūkio valdybą, 1960m. vėl tampa Mažeikių pramonės kombinato baldų cechu, 1962m. tampa Mažeikių baldų įmone. Nuo 1945 iki 1947 metų dirbtuvės direktoriumi dirbo buvęs Šapiro dirbtuvės stalius Vincas Kateila. 1949 metais baldų dirbtuvė pradėjo plėstis. Ji iš J. Šoblinsko dirbtuvių pastato buvo perkelta į erdvesnes patalpas Viekšnių gatvėje, buvusias koklių dirbtuves. 1960m. baldų ceche vedėju buvo J. Rozga, vyr. meistras A. Sidabras, normuotoju K. Požėla buvo 90 darbininkų. Dirbo sekančios brigados: paruošimo, pjautos miško medžiagos apdirbimo, miško medžiagos džiovinimo, miško medžiagos mechaninio apdirbimo, surinkimo - sustatymo, faneros surinkimo, fanerotuojų, šaltų klijų darbų, stalių gaminių, apdailos, pokavimo ir statybinių medžiagų gamybos brigada.

Nuo 1962 metų įmonė išplečiama dar labiau – aprūpinama naujais įrenginiais. Darbininkų skaičius išauga net iki 180 žmonių, pradedama dirbti dviem pamainomis. Įrenginiai gaunami iš įvairių šalių. Iš Vokietijos gautas faneravimo presas. Iš kitų šalių 1966 metais buvo gautos faneros fugavimo, skritulpjūklės, gręžimo, galandimo ir frezavimo stakės.

Nuo 1965 metų fabrikas įsisavino vaikiškų baldų gamybą ikimokyklinio amžiaus vaikų įstaigoms – lopšeliams ir darželiams, vaikų namams bei sanatorijoms. 1967 metais buvo gautas kompresorius, 1968 metais gautos juostinės šlifavimo, leistinės ir riestinės staklės. Kiekvienais metais į cechus atkeliaudavo nauja technika, darbas tapo spartesnis, lengvesnis. Anksčiau fabrikas gamino bufetus ir baldus pagal užsakymą, juos tiekė Rusijos respublikos prekybinėms organizacijoms bei sąjunginėms respublikoms.

Baldų fabrikas (nuo 1974 matų – “Ventos” baldų įmonių susivienijimas Mažeikių filialas). Įkurtas 1945 metais. 1959 metais rekonstruotas, aprūpintas naujais įrenginiais.

Nuo 1965 metų fabrikas specializuotas ikimokyklinio amžiaus vaikų įstaigų baldams gaminti. 1977 metais atiduotas eksploatuoti naujas gamybinis korpusas, valgykla, pagalbinės patalpos. Produkcija buvo siunčiama respublikos ikimokyklinio amžiaus vaikų įstaigos, eksportuojama į užsienį (Mongoliją, Afriką, Lotinų Amerikos šalis).

Lyginant 1964 ir 1965 metus, gamyba padidėjo net 7,5 karto. Jei 1965 metais baldų pagaminta už 184 tūkst. rublių, tai 1964 m. tik už 24,3 tūkst. rublių.

1965 metais fabrikas dalyvavo Visasąjunginėje Liaudies Ūkio laimėjimų parodoje. Į Maskvą buvo paruošti vaikų kambario baldai. Apie gaminius sužinojo tolimasis Omskas, Kijevas ir daugelis kitų. Nemažai atkeliavo žmonių laiškų iš įvairių respublikų, kur buvo šiltai atsiliepiama apie fabriko baldus.

Stambinant įmones, nuo 1974 metų sausio 1 dienos Mažeikių baldų fabrikas prijungiamas prie buvusio Šiaulių baldų fabriko. Baldų gamybinio susivienijimo “Venta” Mažeikių filialas buvo pagrindinis baldų tiekėjas ikimokyklinio amžiaus vaikų įstaigoms.Kėdučių, įvairios paskirties stalų bei 1975 metais pagaminta už vieną milijoną 147 tūkstančių rublių.

Baldininkai jau seniai pranoko savo galimybes ir dirbdami aukštose patalpose nepajėgė spartinti baldų gamybos. Vienintelis kelias jai didinti – įmonės rekonstrukcija. Pastačius 160 metrų ilgio ir 24 metrų pločio pagrindinį korpusą, jame buvo sumontuoti nauji technologiniai įrenginiai, mechanizuotos linijos. Rekonstrukcija vyko 1975 metais.

Vaikiškų baldų siuntos keliavo ir į Mongoliją, Pietų Ameriką, Afrikos šalis. Pagal specialų užsakymą 1975 metais baldai buvo pagaminti Maskvos Žvaigždžių miestelio vaikams, kitoms ikimokyklinio amžiaus vaikų įstaigoms.

1981 metais filiale susibūrė būrelis saviveiklos entuziastų ir buvo įkurtas moterų ir vyrų ansamblis. Buvo surengta nemažai koncertų filialo dirbantiems įvairių švenčių proga. Jaunimas buvo ne tik geri saviveiklininkai, mėgstantys šokį ir dainą, bet ir geri darbininkai. Savo geru darbu jie prisidėjo prie planų vykdymo. 1981 m. III ketvirtį ir 1982 m. I ketvirtį filialas susivienijimo mastu soc. lenktyniavime užėmė pirmąsias vietas ir iškovojo pereinamąją vėliavą.

Reorganizavus vietinio ūkio valdybas į ministerijas, nuo 1962 metų spalio 1 dienos, įkuriamas Mažeikių baldų fabrikas.

1978 metais, stambinant baldų gamybos įmones, Mažeikių baldų fabrikas prijungiamas ir pavadinimas - Baldų gamybinio susivienijimo “Venta” Mažeikių filialu. 1983 metais įsisavinima prieškambarių “Vikis” gamyba. 1992 metų sausio mėnesį Baldų gamybinio susivienijimo “Venta” Mažeikių filialo pavadinimas pakeičiamas į Šiaulių valstybines įmones “Venta” Mažeikių filialą. Tais pačiais metais, pradedant privatizuoti įmones, filialas atskiriamas nuo Šiaulių valstybinės įmonės “Venta” ir pavadinimas Mažeikių valstybinė Baldų įmonė. 1992-06-17 įmonė privatizuojama ir įregistruojama Akcinė bendrovė “Mažeikių baldai”. Įmonės registravimo Nr. AB92-136, įmonės kodas 6656927, adresas Viekšnių g, 20, Mažeikiai. Akcinė bendrovė “Mažeikių baldai” toliau vykdė baldų gamybą. Buvo gaminami vaikiški baldai, prieškambario baldai, svetainės baldai, kėdės ir kiti. Vaikiški baldai buvo eksportuojami į Vokietiją. 1995 m. spalio 25 dieną Šiaulių apygardos teismo teisėja J. Bagdaugienė, išnagrinėjusi Lietuvos Žemės ūkio banko Mažeikių skyriaus pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo, nutarė iškelti bankroto bylą Akcinei bendrovei “Mažeikių baldai”. Bendrovė nebedirbo, lėšų atnaujinti gamybai nebebuvo, todėl 1996m. birželio 28 dieną Šiaulių apygardos teismas priima nutartį likviduoti įmonę, 2001-09-24 tas pats teismas priėmė nutartį išregistruoti įmonę iš įmonių rejestro.

Šaltiniai

  1. XX amžius. - 1938. - Nr. 255.