Juozas Nagius

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
(Nukreipta iš Nagius Juozas)
Jump to navigation Jump to search
Juozas Nagius

NAGIUS JUOZAS, pedagogas, muziejininkas.

1922-1928 m. mokėsi Mažeikių gimnazijoje. Dirbo Karo muziejuje Kaune, kur iš pradžių buvo rašvedžiu, po to buhalteriu, muziejininku. Dalyvavo dviejose mokslinėse ekspedicijose - Apuolės (Skuodo raj.) ir Impiltės (Kretingos raj.) piliakalnių kasinėjimuose. Po II pasaulinio karo sugrįžo į Mažeikius. Čia pusantrų metų vadovavo žemės ūkio bankui, kartu vidurinėje mokykloje nuo 1945 m. dėstė geografiją, taip pat matematiką, vėliau istoriją; 1945-1948 m. buvo pavaduotojas, vėliau mokymo dalies vedėjas. Mokykloje išdirbo septynioliką metų. Savo laisvalaikį skyrė kraštotyrai, muziejininkystei, senų knygų, periodinių leidinių rinkimui. 1962 m. išleido knygelę „Mažeikių rajonas", kuria kaip pagalbine priemone rajono mokytojai naudodavosi geografijos pamokose.

Apie dvejus metus J. Nagius vadovavo tuometiniam Mažeikių kraštotyros muziejui. Po Sofijos Pečkauskaitės mirties (1970 m.) J. Nagius padėjo surinkti išlikusius Šatrijos Raganos dokumentus, asmeninius daiktus, knygas, kitą medžiagą, kurios didelė dalis dabar eksponuojama rašytojos memorialiniame muziejuje Židikuose. Kasmet vasarą dalyvavo kraštotyrinėse ekspedicijose ir archeologiniuose kasinėjimuose Mažeikių ir Akmenės raj. Rajoninėje spaudoje paskelbė keliasdešimt straipsnių.

Asmeninėje savo bibliotekoje buvo sukaupęs apie 4 tūkst. knygų, daug senų žurnalų, laikraščių komplektų, tarp jų nemažai retų, unikalių leidinių įvairiomis kalbomis.

Gyveno Mažeikiuose, Birutės g.