Domija

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Domija
Krūmais ir žolėmis apaugusi Domijos vaga
Krūmais ir žolėmis apaugusi Domijos vaga
Informacija
Ilgis: 11,0 km
Vandens debitas: vid. 1,5 m³/s
Baseino plotas: 177 km²
Ištakos: Plinkšių ežeras
Žiotys: Varduva
Kodas: 30011345
Vieškelis į Domėnų kaimą per Domiją

DOMIJA, upė Sedos seniūnijoje, Varduvos (Ventos) dešinysis intakas.

Ilgis 11,0 km, su aukštupiu Markija 27 km (dabar Markija yra laikoma Šerkšnės aukštupiu).

Prasideda Plinkšių ežero vakarinėje dalyje, ties Uikių k. Teka į šiaurės vakarus, po 2 km pasiekusi Telšių-Sedos plentą (Nr.161), keičia kryptį į pietus per Užgirių k. Į Domiją 5,7 km nuo žiočių įteka Sruoja ir vėl teka į šiaurę per Domėnų kaimą. Po to pasuka į vakarus ir įteka į Varduvą, 70,1 km nuo žiočių. Santakos altitudė 108,5 m. Upės slėnis lygus ir pelkėtas, kritimas nežymus.

Intakai

Domija seniau tekėjo iš Plinkšių ež. dideliu vingiu, ir Sruoja buvo laikoma jos kairiuoju intaku. Apie 1890 m. melioracijos tikslais tas vingis tarp 1,3 ir 9,0 km nuo versmių ištiesintas 2,4 km ilgio perkasa, kuri dabar užaugusi. Domijos ruožas prie Plinkšių ežero tiek užaugęs, kad į jį tik retai patenka ežero vandens perteklius. Šis ruožas tarnauja kaip nusausinimo griovys. Dabar Plinkšių ežero vanduo dirbtinai nukreiptas į Šerkšnę, Ventos intaką, o Domija yra Sruojos žemupys.

Pakrantės

Prie Domijos yra Domėnų, Užežerės, Užgirių, Uikių kaimai. Domėnų k. per upę buvo juodai dažytas medinis tiltas. Apie 1959 m. pastatytas cementinis. Medinis tiltas nuo seno buvo ir prie Domėnų ir Užežerės kaimų ribos (dabar cementinis). Kai kurie ūkininkai turėjo savo lieptą per upę. Žiemą užšąlusia upe buvo galima nueiti į Sedą.

Šaltiniai

  • Lietuviškoji enciklopedija. - Kaunas, 1937. - T. 6. - Skl. 1224.
  • Lietuvių enciklopedija. - Boston, 1955. - T. 5. - P. 107.
  • Lietuvių enciklopedija. - Boston, 1963. - T. 28. - P. 396.