Sedos pinigai

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search

SEDOS PINIGAI, popieriniai pinigai, išleisti 1915 m. Sedoje.

Prasidėjus I-am pasauliniam karui, Vokietijoje ir jos okupuotose teritorijose buvo pradėti leisti regioniniai laikini popieriniai pinigai, vadinami notgeldai. 1915 m. lapkričio 2 d. tokie pinigai išleisti ir Sedoje, ir jie turėjo visą pinigams reikalingą atributiką, išskyrus numeravimą. Sedos pinigai išsilaikė iki 1916 m. lapkričio 10 d.

Sedos banknotai išleisti pagal buvusią rusų nominalinę sistemą - 1, 3, 5, 10, 15, 20, 25, 50 kap. Visų nominalų banknotai suantspauduoti violetiniu, 5, 20 ir 25 kp banknotai - mėlynu antspaudu, tačiau žinomi ir 3 bei 15 kp banknotai su mėlynu antspaudu. Manoma, kad mėlynais antspaudais galėjo būti suantspauduoti visų septynių nominalų banknotai. Tur būt, Sedos apskrities komendantūra 1915 m. rudenį visų banknotų į apyvartą nepaleido. Tik kursavusiems banknotams susidėvėjus ar jų apyvartoje pritrūkus, iš atsargų buvo paleista nauja emisija, pažymėta mėlynu antspaudu.

Lietuvos muziejuose saugomi tik du Sedos banknotai: vienas (5 kp nominalas) Žemaičių muziejuje „Alka" Telšiuose, kitas (20 kp nominalas) - Šiaulių „Aušros" muziejuje.

Pagrindiniai Sedos pinigų bruožai

Sedos pinigai išspausdinti iškiliąja spauda ant balto popieriaus (nurodytas popieriaus fabrikas - Gebr. Hoesch, Kreuzau) su šešiakampio pynės vandenženkliu. Banknotai vienpusiai, 92 x 58 mm dydžio; fonas papuoštas smulkiais, vos matomais ir greitai blunkančiais šviesiai žalsvais ornamentais. Juoda spalva spausdinta: vietovės pavadinimas - SIADY (Seda), išleidimo data - 1915 m. lapkričio 2 d., nominalas - skaičiais ir žodžiu, leidėjas - Kreisamtmann (apskrities viršininkas), tekstas su stilizuotų lapelių rėmeliu. Manoma, kad banknotai išspausdinti Klaipėdoje. Banknotai antspauduoti violetiniu arba mėlynu herbiniu vokiečių antspaudu, violetine spalva - KREISHAUPTMANN (didžiosiomis). Abu antspaudai neatsparūs šviesiai. Tekstas banknote išdėstytas taip, kad liktų vietos apskrities viršininko parašui, bet jo vėliau, matyt, atsisakyta.

Šaltiniai

  • Kubilas A. Sedos popieriniai pinigai. Kn. Seda. - V., 1997. - 328 p. - P. 187-191. ISBN 9986-571-20-0.
  • Šverebas P. Apie Sedos pinigus.

Nuorodos