Rimolių piliakalnis

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Rimolių piliakalnis
Piliakalnis iš vakarų pusės
Varduvos upės plaunami piliakalnio šlaitai sutvirtinti akmenimis

RIMOLIŲ PILIAKALNIS (A 781K1P), yra Sedos seniūnijoje, Rimolių k., Varduvos upės dešiniajame krante, jos nedidelės kilpos siauriausioje vietoje. Dar kitaip vadinamas Užpiliu. Datuojamas I tūkst. - XIII a.

Piliakalnį iš šiaurės juosia Varduva, kuri ardė šlaitus, iš rytų – Varduvos senvagė, o iš pietų ir vakarų – pylimas (maždaug 80 m ilgio, 1,8 m aukščio), seniau vadintas „Švedų krėpasčiu" . Piliakalnio aikštelė netaisyklinga, apie 65 m ilgio rytų-vakarų kryptimi ir 55 m pločio, apie 14 m iškilusi virš Varduvos (XIX a ir XX a. pr. joje buvo kaimo kapinės). Aikštelės šiaurės rytų pakraštyje yra 10 m ilgio ir 1,2 m aukščio pylimas. Į pietvakarius nuo piliakalnio ir į šiaurę nuo priešpilio, 1 ha plote yra papėdės gyvenvietė.

Piliakalnį 1903 m žvalgė L. Krzywickis, 1966 m. - Istorijos institutas. Ant piliakalnio yra pastatytas M. Pačkausko padarytas medinis kryžius.

J. Lukošiūnas parengė Varduvos upės vagos reguliavimo ir piliakalnio restauravimo projektą, todėl 1996 m. tvarkytas. Buvo sutvirtintas Varduvos upės krantas įrengiant akmenų dangą ant gargždo, o po juo žvyro sluoksnių. Upės tėkmei nukreipti sukrautos akmenų bunos ant gargždo sluoksnio. Sutvirtintas piliakalnio šlaitas - supylus žvyringo smėlio drenuojantį sluoksnį, prieš tai įrengus gaudomąsias drenas, jų tranšėjas užpylus gargždu. Virš drenuojančio sluoksnio buvo išpinti žabų tvorelių langeliai, užpilti dirvožemiu su varpučio šaknimis ir apsėti žolių mišiniu. Šlaite, kuriame išteka gruntinis vanduo įrengtos gaudomosios drenos, smėlio, žvyro, gargždo atvirkštinis filtras, atremtas į atraminę akmenų prizmę. Šlaitas užpiltas žvyringu smėliu ant kurio įrengtas priemolio ekranas ir išpinti žabų tvorelių langeliai. Jie užpilti dirvožemiu su varpučio šaknimis ir apsėti žole. Sutvarkyti piliakalnio želdiniai.

Šaltiniai

  • Lietuvos piliakalniai. - V., 2004. - T. 2. - P. 88 - 89.
  • Mažoji lietuviškoji tarybinė enciklopedija. - V., 1971. - T. 3. - P. 84 - 85.
  • Lietuvos TSR archeologijos atlasas. - V., 1975. - T. II. - P. 145.
  • Šverebas P., kn.: Seda. - V., 1997. - P. 290.