Plinkšių kraštovaizdžio draustinis

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Peršokti į: navigaciją, paieška
Plinkšių ežeras ir iš jo ištekanti Šerkšnė

PLINKŠIŲ KRAŠTOVAIZDŽIO DRAUSTINIS yra 5 km į pietryčius nuo Sedos, į pietus nuo Plinkšių kaimo. Priklauso Sedos ir Šerkšnėnų seniūnijoms Mažeikių raj. bei Telšių raj. Plotas 1139 ha, iš jų 279 ha Telšių raj. Saugoma R. Žemaičių plynaukštės gamtiniai kompleksai, gamtos ir kultūros paminklai. Vyrauja banguota priemolinga lyguma su Plinkšių ež. termokarstinėje lėkštoje rinoje. Draustinis įkurtas 1974 m.

Biologinė įvairovė

Tai pats didžiausias rajono draustinis, pasižymintis landšaftų ir biologinės įvairovės gausumu. 1978 metais Botanikos instituto mokslininkai draustinyje inventorizavo 524 aukštesniųjų augalų rūšis (tarp jų 63 rūšys samanų). Savita yra Markijos upelio ir jo salpinių pievų augalija. Pakrančių pušynų pamiškėse yra lopinėlių su smėlynų eraičyninėmis bendrijomis. Pakrantės ūksminguose senuose eglynuose auga 5 paparčių, 2 pataisų rūšys. Drėgnoje karklais apaugusioje pakrantėje tarp Markijos ir Šilupio auga dėmėtoji gegūnė. Atvirose pakrantės pievose prie Šilupio išsibarsčiusi auga raktažolė pelenėlė. Ežero pakrantės turtingos karklų rūšimis.

Augalai

Retieji augalai yra šie: šalmuotoji gegužraibė - Orchis militaris L., auganti prie Markijos upelio, statusis atgiris - Huperzia selago (L.), kuris sausesniuose miškeliuose nyksta, todėl jo apasaugai svarbu išlaikyti nepakeistą drėgmės režimą, širdinė dviguonė - Listera cordata (L.) R.Br., auganti 32 kv., melsvasis mėlitas - Sesleria caerulea, augantis žemyninėse pievose su kalkingu podirviu. Kartu su mėlitais auga ir paprastasis burbulis, nors daugiausia jis mėgsta žolėtas pakrūmes. Ežere auga mažažiedė lūgnė.

Vabalai

Draustinyje apibūdinta 61 vabalų rūšis, iš jų viena rasta pirmą kartą Lietuvoje bei trys labai retos vabalų rūšys. Tai: Potamonectes assimilis P. - dusia, 1991-06-05 sugautas 1 egz. Šilupio upelyje. Paplitæs Europoje ir V. Sibire. Lietuvoje buvo žinomas tik iš literatūrinių šaltinių; Quedius plagiatus Mann. - trumpasparnis, 1991-06-05 aptiktas po beržo žieve 1 egz. Papltęs Holarktikoje. Lietuvoje retai aptinkamas; Rhizophagus nitidulus F. - žievėvabalis, 1991-06-05 rasti 2 egz. po beržo žieve.

Paukščiai

Labai turtinga ir įvairi draustinio ornitofauna. Čia aptiktos 103 paukščių rūšys, iš kurių 10 įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Tai: juodakaklis naras, pilkoji antis, didysis dančiasnapis, juodasis peslys, pievinė lingė, erelis žuvininkas, raudonkojis tulikas, mažasis kiras, švygžda. Labai svarbus Plinkšių ežeras yra kaip poilsio vieta migruojantiems paukščiams: žąsims, dančiasnapiams, antims, tilvikams. Šiltomis žiemomis čia gausu žiemojančių vandens paukščių.

Žinduoliai

Plinkšių draustinyje gyvena ūdra, ežere galima apstebėti bebrą, ondatrą, vandeninį pelėną, kanadinę audinę. Dažnas šernas, stirna, pilkasis kiškis. Gyvena vandeninis, paprastasis bei mažasis kirstukas. 1996-1997 m. D. Pauža nustatė 8 šikšnosparnių rūšis: vandeninį, Brandto, Natererio pelėausius, šikšniuką nykštuką, Natuzijaus šikšniuką, rudąjį, mažąjį nakvišas ir šiaurinį šikšnį. Net 5 šikšnosparnių rūšys įrašytos į Lietuvos Raudonąją knygą.