Paprastasis vapsvavoris

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Paprastasis vapsvavoris
Vapsvavoris1.MKE.jpg
Paprastasis vapsvavoris
(Argiope bruennichi)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Nariuotakojai
Arthropoda
Klasė Voragyviai
Arachnida
Būrys Vorai
Araneae
Šeima Kryžiuočiai
Araneidae
Gentis Vapsvavoriai
Argiope
Rūšis Paprastasis vapsvavoris
Argiope bruennichi
(Scopoli, 1772)

PAPRASTASIS VAPSVAVORIS (Argiope bruennichi) - kryžiuočių (Araneidae) šeimos voras.

Patelė 15-20 mm, patinėlis - apie 5 mm. Galvakrūtinė su sidabriškais plaukeliais. Pilvelio viršutinė pusė geltonais ir juodais skersiniais dryžiais. Kojos su rudai juodais žiedeliais.

Pagrindinis šių vorų maistas yra žiogai. Prie pat žemės, tarp žemų augalų, nutiesia vertikalų tinklą, kuris yra su iš centro į apačią ir į viršų išeinančiomis plačiomis zigzaginėmis verpalų juostomis - stabilimentais (sutvirtinimais). Gaudomoji sritis 30 cm skersmens, spindulių skaičius - 32. Slėptuvės nedaro, voras tupi tinklo centre. Ištikus pavojui arba nukrenta ant žemės, arba minutę laiko staigiais judesiais siūbuoja tinklą. Tai labai gerai matyti palietus tinkle tupinti vorą žolės stiebu. Poravimosi metu patelė dažnai suėda patinėlį, tik retkarčiais jam pasiseka pabėgti.

Kiaušinėlius deda VIII mėn. Jų būna 300-400, gelvos spalvos, suformuotų į rutulį. Kiaušinėlių kokonas nuverptas iš kelių voratinklinių gijų sluoksnių, užmaskuotas tarp žolių stiebelių. Iš viso patelė pagamina iki 5 kokonų. Patelės po kiaušinėlių dėjimo nugaišta. Po mėnesio išsirita jaunikliai, kurie peržiemoja tame kiaušinėlių kokone. Gegužės pab.- birželio pradž. jie prakanda išorinėje kokono sienelėje angą ir palieka savo žiemos būstą. Po trijų mėnesių tampa suaugėliais ir vėl gali daugintis. Kartais tokius gerai apsaugotus kiaušinėlių kokonus užpuola parazitiniai ichneumonidai, kurie padeda savo kiaušinėlius. Išsiritusios vabzdžių lervos maitinasi vorų embrionais.

Paplitimas Mažeikių rajone

Saulėtose pakelėse, dykvietėse, miško pakraščiuose, prie vandens telkinių. Pastaraisiais metais intensyviai plintanti rūšis. Dabar aptinkama įvairiose vietose, daugiausiai Ventos upės slėniuose ir gretimuose tinkamuose biotopuose.

Paprastojo vapsvavorio kokonas