Juozas Miltinis

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
(Nukreipta iš Miltinis Juozas)
Peršokti į: navigaciją, paieška
Juozas Miltinis
J. Miltinio tėviškė Ramoniškėse
Koplytsulpis režizeriaus J.Miltinio tėviškėje Ramoniškės k. (aut. S. Adomaitis)
Informacinė lenta su J. Miltinio biografija jo tėviškėje

MILTINIS JUOZAS (g. 1907-09-03 Akmenėje - m. 1994-07-13 Panevėžyje), teatro režisierius, aktorius, Panevėžio dramos teatro įkūrėjas.

Šeimoje augo devyni vaikai, tačiau užaugo keturi. 1913 m. šeima atsikėlė gyventi į motinos gimtinę - Ramoniškę. Prasidėjus karui, J. Miltinio tėvą paėmė į kariuomenę (namo grįžo tik 1919 m.). Motina liko su penkiais vaikais. Užėjusi cholera nusinešė vyriausiąjį vaiką. Septynmetis Juozas tapo šeimos galva. Šeima labai vargo ir skurdo: vyresnieji vaikai - Juozas ir Pranas - eidavo per žmones duoneliaudami. Vasaromis Juozas eidavo pas gimines ganyti. Ganė be atlyginimo už duoną, kad žiemą šeimininkai leistų lankyti mokyklą.

1920 m. Gyvolių k., Grybauskų dvare, Juozas Miltinis lankė ketvirtą klasę. Būdamas penkiolikos metų stojo į Viekšnių gimnaziją, tačiau dėl amžiaus į pirmą skyrių jo nebepriėmė. Tada motina susitarė su Kegrių kaime gyvenusiu mokytoju Dainiumi, kad parengtų J. Miltinį į antrą klasę. Papildomai pasiruošęs įstojo į Viekšnių progimnazijos antrą skyrių. Besimokydamas kaimo klojime pastatė „Genovaitę". Viekšnių progimnaziją baigė 1926 m. ir tų pačių metų rudenį išvyko į Kauną. Tačiau netrukus sugrįžo atgal į kaimą ir iki 1928 m. rudens dirbo raštininku Viekšnių valsčiaus raštinėje. Rudenį vėl išvyko į Kauną, išlaikė egzaminus į teatro studiją ir per metus išėjo visą gimnazijos kursą. 1931 m. baigė Vaidybos mokyklą prie valstybės teatro. 1932 m. vaidino Šiaulių dramos teatre. 1932-06-18 išvyko į Paryžių. Čia lankė vokiečių, prancūzų kalbų, piešimo kursus, domėjosi įvairiais kultais, religijomis, sektomis, labai daug skaitė, mokėsi įvairiose mokyklose. Nuo 1933 iki 1937 m. mokėsi Šarlio Dulino teatro studijoje, 1937-1938 m. - Londone. Grįžęs į Lietuvą, iki 1940 m. Kaune vadovavo Darbo rūmų teatro vaidybos studijai ir teatrui. 1940 m. paskirtas Panevėžio dramos teatro režisieriumi. Vadovavo šiam teatrui iki 1954 m. ir nuo 1959 iki 1980 m. Teatre išaugino ištisą plejadą garsių aktorių.

Juozo Miltino garbei Panavėžyje pavadinta gimnazija, dramos teatras.

Nuorodos