Kostas Bužokas

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search

BUŽOKAS KOSTAS (g. 1914-11-27 - m. 1996-06-26), ilgametis Mažeikių fotografas.

Baigęs Mažeikių pradžios mokyklą įsidarbino Zyvo vilnų karšykloje. Po to dirbo mokiniu pas šaltkalvį. Nuo 1930 m. įsidarbino mokiniu pas fotografą Hiršą Gurvičių, netrukus užsiėmė ir savarankišku fotografavimu, bet ir toliau tęsė darbą Gurvičiaus atelje. Nuo 1937 gegužės iki 1938 spalio mėn. savanoriu tarnavo Lietuvos kariuomenėje, užsitarnavo vyresniojo puskarininkio laipsnį. 1939 m. buvo mobilizuotas ir su Vilniaus rinktine įžengė į atgautąją sostinę. Grįžęs tęsė darbą Gurvičiaus fotoatelje, šią nacionalizavus įsirengė savo fotostudiją Geidžių gatvėje Nr.3 (dabar S. Valiūno takas), netoli dabartinės alaus daryklos.

1941 metais, kai užėjo vokiečiai, K. Bužoko į frontą nepaėmė. Jam buvo duotas nurodymas, kad laikinai iki 1945 metų gali užsiimti fotografao amatu. O po to jis turėsiąs įsigyti fotografijos meistro kategoriją. Po karo buvo priverstas stoti į vietinę ūkio bendriją, vienijusią visus Mažeikių amatininkus. Vėliau fotografo darbas artelėje „Pirmyn", rajoninio laikraščio „ Komunistinis rytojus" redakcijoje, buitiniame gyventojų aptarnavimo kombinate.

K. Bužokas turėjo nešiojamą fotoaparatą. Fotografavo vestuves, krikštynas. Buvo geras portretų meistas, fotoatelje buvo kukli, įrangos kaip ir nebuvo. Beveik visos fotografijos pažymėtos asmeniniu antspaudu. Fotografijose, kur užfiksuotos draugijos, miesto įvykiai įrėžti atatinkami įrašai.

Kosto Bužoko tėvas Konstantinas Bužokas taip pat buvo fotografas. Jonas Motuzas buvo K. Bužoko krikštatėvis.

Šaltiniai

  • Ramanauskas V. Iš Mažeikių fotografijos istorijos. - Mažeikiai. - 1991: Mažeikių muziejaus archyvas. - B. 217.
  • Plastinina B. Mažeikių Didžioji gatvė atitiko savo pavadinimą // Santarvė. - 2009. - Rugpjūčio 22. - Nr. 93. - P. 4.