Kalniškiai

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
 Gears.gif  Straipsnis šiuo metu tvarkomas.
Reikia ištaisyti gramatines klaidas, suredaguoti tekstą. Jei galite tai padaryti, spauskite čia.
Kalniškiai
Kalniskiai.MKE.2007-07-21.jpg
Koplytėlė medyje Kalniškių k.
Informacija
Seniūnija: Šerkšnėnų seniūnija
Plotas: 364,1 ha
Gyventojai: 29 (2003-01-01) (2001 m.)
Kryžius prie Sedos-Pievėnų vieškelio Kalniškių k.

KALNIŠKIAI, kaimas Šerkšnėnų seniūnijoje. Vakaruose ribojasi su Plinkšių, šiaurėje - su Ketūnų ir Dacių, pietuose - su Girkalių k. ir Girkalių mišku, rytuose - su Padagų ir Kirklių k. Šiauriniu parkraščiu eina Sedos-Rubikų-Pievėnų vieškelis.

Gyventojai

Gyventojų skaičius: 1902 m. - 134 gyv., 1923 m. - 23 ūkiai, 129 gyv., 1973 m. - 20 kiemų, 2001 m. - 30 gyv. (13 vyr., 17 mot.).

Kalniškių k. 1906-12-27 gimė architektas Petras Janulis.

Kapinės

Lit. šaltiniuose nurodomos dvejos kapinaitės. Pirmosios yra dešinėje Sedos - Pievenų kelio pusėje. Jokių pėdsakų, žyminčių, kad tai kapinės, nematyti. Jos apaugusios įvairiais medžiais ir krūmais.

Antrosios kapinaitės yra pietinėje dalyje, prie B. Vitkevičienės sodybos (žr. Kalniškių (Užmarkijos ) kaimo kapinės).

Kalniškių k. senkapiai, vadinami Antanavičiaus žvyrduobe arba Rūskalniu - buvę archeologijos paminklas (AV-668). Yra sunaikintos tiesiant Pašerkšnės-Plinkšių kelią. Išlikę tik pakraščiai. Yra pietvakarinėje kaimo dalyje, miško kalvelėje [1]. Paminklas įrašytas į Lietuvos kultūros paveldo objektų sąrašą [2].

Mikrotoponiminiai vietovardžiai

Kalniškių kaimo vietovardžiai užrašyti apie 1973 m.

 • Bagdoniškės pakalnė yra Kalniškių kaimo vakariniame pakrastyje, apie 2,5 km į vakarus nuo Rubikų centro, Sedos-Pievėnų vieškelyje. Važiuojant nuo Sedos pusės ši pakalnė stati. Pasakojama, kad vieną šventadienį ėjęs iš Sedos atlaidų kažkoks Kesminas. Šioje vietoje augo didelis ąžuolas, o po juo buvo akmuo. Kesminas atsisėdo ant akmens pailsėti ir mirė. Netoli pakalnės gyvenęs šimtametis senukas Bagdonas, todėl šią vietą taip ir pavadino.
 • Bagdono kalnas - kalva kaimo vakarinėje dalyje, 2,5 km nuo Rubikų. Aukstis apie 1O m. Ant kalvos auga didelis ąžuolas. Pavadinta pagal netoli gyvenančio žmogaus pavardę.
 • Baranausko kalnas - kalva Kalniškių k. pietryčiuose, apie 400 m nuo Bagdoniškės pakalnės. Aukštis apie 15 m. Kalvos viršūnė nedirbama, smėlėta, apaugusi krūmais. Pavadinta pagal netoli gyvenačio žmogaus paravrdę.
 • Baranausko pušynėlis yra kaimo šiaurės vakaruose. Tai apie 12 m aukščio kalva, apaugusi pušimis.
 • Kruoniškės - dirbamas laukas Kalniškių k., į šiaurės rytus nuo Plinkšių. Plotas apie 15 ha. Anksčiau ši vieta buvo užpelkėjusi. Pasakojama, kad čia gundindavo ir klaidindavo. Po laukus vaikščiodavo žiburėlis.
 • Liupšio kalnas yra Kalniškių k. vakaruose. Aukštis 8 m. Viršukalnė nedirbama, nes labai bloga žeme.
 • Liupšio miškelis yra kaimo vakaruose vakarinėje dalyje. Plotas apie 1 ha. Auga daugiausia spygliuočiai medžiai. Pavadinta pagal čia gyvenusio žmogaus pavardę.
 • Nendrė.
 • Ragankalnis - kalva Kalniškių k. vakaruose, už Liupšio kalno į rytus. Aukštis apie 15 m. Ant kalvos neauga joks medis, apie kalvą buvo kūdros. Pasakojama, kad senovėje didžiausia kaimo dalis buvo apaugusi medžiais ir krumais. Tik vienas kalnas buvęs plikas - ne vieno medžio, ne vieno krūmo nebuvo. Pakalnėje buvo prūdai. Žmonėms rodydavosi, kad ten raganos skalbiasi. Taip žmonės ir pavadino kalvą - Ragankalniu.
 • Šv. Jono pakalnė - pakalnė prie Nendrės upelio. Čia buvo pastayta Šv. Jono skulptūra.

Etimologija

Spėjama, kad kaimas taip pavadintas todėl, kad yra daug kalvų. Kalniškiai - žodžio kalnas priesaginė daugiskaitinė forma.

Kiti straipsniai

Šaltiniai

 1. P. Šverebas, kn.: Seda. - V., 1997. - P. 299.
 2. Lietuvos TSR kultūros paminklų sąrašas. - V., 1973. - P. 259.

 • Kalniškių k. planas 1869 m. // Lietuvos istorijos archyvas: F. 1295, ap. 1, b. 1353. - 1 lap.; b. 1354 - 1 lap.