Juodpelkio tvenkinys

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Peršokti į: navigaciją, paieška
Juodpelkio tvenkinys
Juodpelko tvenkinys.MKE.2008-09-14.jpg
Seniūnija: Mažeikių seniūnija
Upė: Juodpelkis
Plotas: 1,2 ha
Tūris: 11,4 tūkst. m³
Vidutinis gylis: 1,0 m
Pralaidos tipas: slenkstinė
Slėgio aukštis: 0,8 m
Debitas: 4,8 m³/s
Kodas: 30050220

JUODPELKIO TVENKINYS yra Mažeikių mieste, prie Senkelio gatvės. Užtvanka yra 2,4 km nuo Juodpelkio žiočių. Ji 70 m ilgio, 2,0-3,0 m pločio ir 1,8 m aukščio. Užtvankos ketera nutiestas pėsčiųjų takas, kurio pakraščiuose auga gluosnių eilės. Šlaitai statūs, apaugę krūmais. Aukštutinis šlaitas sutvirtintas monolitiniu betonu. Baseino plotas užtvankos pjūvyje yra 7,2 km². Tvenkinio altitudė 68,0 m virš Baltijos jūros lygio.

Tvenkinio pradžioje yra apie 20 m ilgio sala, pakrantėse švendrų ir nendrių juostos su retomis properšomis. Tvenkinio krantai apaugę krūmais ir medžiais.

Įrengta betoninė slenkstinė vandens pertekliaus pralaida.

2014 m. pr. užbaigtas įgyvendinti „Juodpelkio tvenkinių pakrančių išvalymas bei tvarkymas Mažeikių mieste". Tam prireikė per 1,2 mln. litų, didžioji dalis finansavimo (1,1 mln. litų) skirta iš 2007-2013 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Šis projektas įgyvendintas pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos prioriteto „Vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimo bei pritaikymas turizmo plėtrai" priemonę „Vandens telkinių būklės gerinimas". Projekto metu buvo išvalyti du tvenkiniai (šis ir Stadiono mažasis), iš viso iškuoptas 1,67 ha plotas, pašalinta 7576 kub. metrai dumblo. Tvenkinių išvalymas sumažino aplinkai kenksmingų teršalų bei biogeninių medžiagų koncentraciją vandenyje ir dugno nuosėdose. Taip pat yra sutvarkytos jų priekrantės: įrengti pylimai, sutvirtinti šlaitai, pasodinti želdiniai.

Šaltiniai

  • Mažeikių rajono esamų tvenkinių inventorizacija ir kompleksinio sutvarkymo ir naudojimo rekomendacijos. - Kaunas, 2003. - T. III, Tvenkinių techninė būklė, būtini remonto ir eksploatacijos darbai. - P. 23.
  • Janina Sribaliutė. Mažeikius papuošė sutvarkyti tvenkiniai // Santarvė. - 2014. - Kov. 27. - Nr. 35. - P. 2.