Apsiuvos

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Apsiuvos
Apsiuva.MKE.2008-05-09.jpg
Apsiuva
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Nariuotakojai
Arthropoda
Klasė Vabzdžiai
Insecta
Būrys Apsiuvos
Trichoptera
Kirby, 1813

APSIUVOS (Trichoptera), vabzdžių (Insecta) būrys.

Savo išvaizda šiek tiek panašios į plaukuotas kandis, bet jų keturi plėviški sparnai būna rusvos spalvos, apaugę trumpais plaukeliais. Ramybės būsenoje sparnus suglaudžia ant nugaros stogeliu. Suaugusių apsiuvų galva didelė, ūseliai ilgi, burna visai sunykusi, likęs straubliukas su liežuvėliu skysto maisto laižymui. Facetinės akys stambios, yra 3 paprastos akelės. Antenos ilgos, siūliškos, nukreiptos į priekį. Visos kojos, neskaitant spyglių, dar ir su pentinais, kurių skaičius atskirose kojose būna skirtingas ir yra svarbus požymis apsiuvų sistematikoje. Pilvelis iš 10 segmentų.

Suaugėliai aptinkami ant pakrančių augalų, skraido daugiausia naktimis, noriai skrenda į šviesą. Patelės į vandenį deda kiaušinėlius, kurie sudaro drebučių pavidalo kamuolėlius. Išsiritusios lervos tuoj pat pradeda austi voratinklinį apsiaustą, į kurį įaudžia įvairiausius dugno šapelius, akmenukus, tuščių sraigių kiautelius. Pagal apsiaustų medžiagą galima nustatyti apsiuvų šeimas ir net rūšis. Dalis lervų būna be apsiaustų ir slapstosi dugno grunte. Lervų oda plona, kvėpuoja visa kūno apačia. Gyvendamos savotiškuose nameliuose lervos yra saugios, joms pratekantis vanduo atneša deguonies. Jei aplink ramu, apsiuvos ropinėja po dugną, nuskendusiomis šakomis, vandens augalų stiebais ir čia ieško maisto. Skirtingai nuo suaugusių apsiuvų lervų burnos organai graužiamieji. Minta augalais, smulkiais vandens gyvūnais. Ištikus pavojui lerva priekinę kūno dalį tuoj pat įtraukia į namelį ir angą tvirtai užkemša savo stiproka, kieta galva. Įtraukia žaibiškai, nes ties uodegėle turi porą labai stiprių kabliuko pavidalo išaugų, įsikibusių į namelį. Dėl to apsiuvos nepameta savo namelio, nešiojasi jį nuo pat pirmųjų gyvenimo dienų ir nekeičia į naują, o tik pailgina, padidina sulig augimu.

Apsiuvų lervos kai kurioms žuvų rūšims yra pagrindinis maisto šaltinis.

Mažeikių rajono apsiuvos

  • Sericostoma schneideri (Kolenati, 1848), Varduvos upėje aukščiau Ruzgų k., 2009-10-08, nauja rūšis Lietuvoje [1].

Šaltiniai

  1. Diana Osadčaja. Sericostoma schneideri (Kolenati, 1848): a new caddisfly (Insecta, Trichoptera) species of the Lithuanian fauna // Acta Zoologica Lituanica. - T. 21 (1). - P. 74-76.