Viekšnių molinių indų ir keramikos dirbtuvės

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
A. Spingis (kairėje) ir T. Urvikis
T. Urvikio ir A. Spingio molinių indų ir keramikos dirbtuvių puodininkai, 1935 m.

VIEKŠNIŲ MOLINIŲ INDŲ IR KERAMIKOS DIRBTUVĖS. T. Urvikio ir A. Spingio vadovaujamos dirbtuvės.

1922 m. T. Urvikis Viekšniuose, Puodininkų gatvėje, įkūrė nedidelę puodų dirbtuvę ir iki 1931 m. jai vadovavo. 1932 m. iš Amerikos sugrįžęs giminaitis Antanas Spingis prisidėjo lėšomis ir kartu pasistatė didelę puodų dirbtuvę, kuri 1932 m. sausio 3 d. pradėjo veikti. Joje visą laiką dirbo 11 puodų sukėjų. Vincas Veisis, T. Urvikio dėdė, buvo tos dirbtuvės „gaspadorius”. Puodų sukėjai: Šliažas Lizis (Aloyzas), Ružė, Jasiulis, Giedra Pranas (vėliau Merkinėje), Mockus (tėvas), Mockus (sūnus), Mockus Stasys, Mockus Romas, Vita, Urvikis Tadeušas, Giedra Stanislovas. Degėjai: Turauskas, Lengvenis Vincas (nuo 1935 m.). Molis buvo kasamas iš Strigūno žemės (Strigūniškėse). Strigūniškės buvo į Mažeikių pusę, palei Kalupio upelį.

Gamino įvairius molinius indus virtuvėms, sevyzus, vazas, pelenines, įvairių rūšių ir spalvų molinius koklius ir kt. Perkant urmu iš dirbtuvių buvo taikomos nuolaidos, atsiunčiami kainoraščiai. Parduodami visoje Lietuvoje.

Pagaminti dirbiniai buvo pristatomi žemės ūkio parodose, apdovanoti vienu II laipsnio ir dviem pirmo laipsnio premijomis.

1936 m. Viekšniuose buvo šešios molinių indų ir keramikos dirbtuvės.

Šaltiniai

  • J. J. Jau pas lietuvius urmininkus gaunamos molio prekės // Verslas (Savaitinis lietuvių prekybininkų, pramonininkų ir amatininkų laikraštis). — 1937. — Liep. 16. — Nr. 29—30 (283—284). — VI metai. — P. 5.
  • Kenstavičius Ant[anas]. Viekšniai seniau ir dabar // Verslas: Savaitinis lietuvių prekybininkų, pramonininkų ir amatininkų laikraštis. — 1937. — Nr. 29—30 (283—284). — Liep. 16. — VI metai. — P. 2.
  • Levitas J. Apie Viekšnius yra padavimas... // Verslas (Savaitinis lietuvių prekybininkų, pramonininkų ir amatininkų laikraštis). — 1937. — Liep. 16. — Nr. 29—30 (283—284). — VI metai. — P. 4.
  • Urbienė Amelija. Kaip dirbamas molinis puodas: Teodoro Urvikio puodų dirbtuvė: 1972 metų aprašas // Urbienė Amelija. Etnografiniai aprašai: Aplankas Nr. 2 // VVB, VM.