Trikampiatinklis laidūnas

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Peršokti į: navigaciją, paieška
Trikampiatinklis laidūnas
Hyptiotes paradoxus.MKE.jpg
Trikampiatinklis laidūnas
(Hyptiotes paradoxus), patelė
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Nariuotakojai
Arthropoda
Klasė Voragyviai
Arachnida
Būrys Vorai
Araneae
Šeima Garbanuoliniai
Uloboridae
Gentis Laidūnai
Hyptiotes
Rūšis Trikampiatinklis laidūnas
Hyptiotes paradoxus
(C.L. Koch, 1834)

TRIKAMPIATINKLIS LAIDŪNAS (Hyptiotes paradoxus) - garbanuolinių (Uloboridae) šeimos voras. Rūšis paskelbta 2009 metų Europos voru.

Patelė 5-6, patinas – 3-4 mm. Abiejų lyčių spalvos panašios, patinai truputį šviesesni. Kūnas rausvai gelsvas arba tamsesnis, pilvelis su juodu raštu. Galvakrūtinė beveik rato formos. Akys išsidėsčiusios dviem eilėmis; pirmosios eilės akys yra mažesnės nei antrosios. Kojos trumpos ir plonos, su trumpais rudais arba rausvai rudais plaukeliais. Patelės pilvelis viršutinėje dalyje su dviem mažais gumbeliais. Žiūrint iš šono patelės kūnas trikampiškas ir primena pumpurą. Patino pilvelis trumpas, cilindriškas. Patino palpai labai dideli, maždaug galvakrūtinės dydžio.

Lytiškai subrendę patinai ir patelės randami liepos-rugsėjo mėn. Kopuliacija vyksta ant patelės gaudomojo tinklo arba šalia jo ir lydima patino šokiais.

Trikampiatinklis laidūnas

Gaudo skraidančius vabzdžius. Apie 2 m aukštyje, dažniausiai ant eglių ir pušų apatinių šakų įsirengia trikampišką tinklą. Nuo vieno signalinio siūlo išeina keturi spinduliai. Voras tvirtai laiko tinklą priekinėmis kojomis už signalinio siūlo, užpakalinėmis kojomis užsikabinęs už susukto apsauginio siūlo. Apsauginis siūlas nutįsęs nuo verpimo karpučių ir pritvirtintas prie šakos. Jei vabzdys užkliūva už tinklo, voras atpalaiduoja signalinį siūlą, todėl tinklas pasidaro purus, suglemba ir grobis jame susipainioja. Neturi nuodų liaukų, todėl savo grobį dar rūpestingai apveja siūlais ir sušvirkščia virškinimo fermentus. Priklausomai nuo aukos dydžio maitinimasis trunka iki 36 valandų.

Kiaušinėlių kokonas pailgas, jį pritvirtina prie plonų šakų arba prie medžio žievės. Išorinis apvalkalas nešvariai alyvinės žalios spalvos, vidinė dalis balsva, tanki. Kiaušinėlių 8-22, jie rusvai geltoni. Išsiritę jaunikliai išlenda pro apvalią angelę. Patelė kokoną saugo tik pirmąsias dienas.

Mėgsta miškingas vietas.

Paplitimas Mažeikių rajone

  • Ašvos miškas: 1 patelė (Rimvydas Kinduris, 2009-09-21, foto).
  • Čekų miškas: 1 patelė (Rimvydas Kinduris, 2009-09-05, foto).
  • Marijampolės miškas: 1 patinas, 8 patelės (Rimvydas Kinduris, 2009-08-16, foto).
  • Santeklių miškas: kiškiakopūstinis eglynas, 2 patelės (Rimvydas Kinduris, 2009-08-02).
  • Saldupio miškas (Tirkšlių g-ja): miško paklotė, 1 patelė (Rimvydas Kinduris, 2009-07-25, foto).