Paprastasis lazdynas

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Paprastasis lazdynas
Corylus avellana 2006-4-16MKE.JPG
Paprastasis lazdynas (Corylus avellana), žiedai
Sistematika
Karalystė Augalai
Plantae
Skyrius Magnolijūnai
Magnoliophyta
Klasė Magnolijainiai
Magnoliopsida
Eilė Bukiečiai
Fagales
Šeima Lazdyniniai
Corylaceae
Gentis Lazdynas
Corylus
Rūšis Paprastasis lazdynas
Corylus avellana
L.

PAPRASTASIS LAZDYNAS (Corylus avellana), lazdyninių (Corylaceae) šeimos krūmas.

Aukštis 2-5 m, o kartais ir iki 10 m. Lapai atvirkščiai kiaušiniški, plaukuoti, trumpomis smailiomis viršūnėlėmis ir pjūkliškais kraštais. Žydi kovo - balandžio mėn, prieš lapams sprogstant. Žiedai vienalyčiai: vyriškieji - žirginiuose, moteriškieji (piesteliniai) pasislėpę pumpuruose, iš kurių žydint kyšo raudonos purkos.

Žirginėliai

Vaisius - kietu sumedėjusiu kevalu riešutas, kuris 1-2 cm ilgio, apgaubtas lapų gožele. Riešutai prinoksta rugpjūčio arba rugsėjo mėn. ir iškrenta iš goželių. Jie būna po 2-6 kekėse, kartais pavieniai, rutuliški arba pailgi. Riešutai labai maistingi ir skanūs. Iki 50 proc. riešutų svorio sudaro branduoliai; juose yra iki 70 proc. riebalų, 16 proc. baltymų, 3,5 proc. cukraus (daugiausia sacharozės), 30-50 mgproc. askorbino rūgšties, vitaminų B1, E ir kt. Riešutai valgomi švieži, iš jų spaudžiamas aliejus, kuris vartojams konditerijoje, kosmetikoje, lakų, dažų gamyboje, o iš išspaudų gaminama chalva. Riešutus taip pat mėgsta miško gyventojai

Lazdynas reguliuoja drėgmę, lapais gerina dirvožemį. Tinka šlaitams sustiprinti, apsauginėms juostoms. Dauginamas sėklomis, ataugomis, atlankomis, dalant krūmus. Iš sėklos kilęs lazdynas išgyvena apie 80-100 metų, derėti pradeda 5-8 metų, tačiau gausus derlius būna kas 3-5 m. Kultūrinės veislės kilusios iš šios rūšies ir sukryžminus šią rūšį su kitomis lazdyno rūšimis. Dabar auginamos lazdyno formos su geltonais, raudonais bei karpytais lapais, yra nemažai kultūrinių atmainų. Mediena tinka lenktiems baldams, lankams gaminti.

Paplitimas Mažeikių rajone

Dažnas lapuočių ir mišrių miškų trake, kirtimuose, palaukėse, šlaituose.

Pavadinimo sąsajos

Šaltiniai

  • Mažeikių krašto gamta. Sud.: V. Malinauskas, J. Augustauskas, A. Mikuta. - V., 2000. - 128 p. - P. 117. ISBN 9986-767-02-1.