Kompresorių gamykla

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
 Gears.gif  Straipsnis šiuo metu tvarkomas.
Reikia ištaisyti gramatines klaidas, suredaguoti tekstą. Jei galite tai padaryti, spauskite čia.
Buv. kompresorių gamyklos administracijos pastatas

KOMPRESORIŲ GAMYKLA, Mažeikių kompresorių gamykla, vėliau AB „Oruva".

Kompresorių gamykla įkurta 1969 metų pabaigoje. Tai buvo viena didžiausių įmonių Mažeikiuose. Joje buvo gaminami kompresoriai buitiniams šaldytuvams. Gaminama ir plataus vartojimo reikmenys, pavyzdžiui, furnytūra baldams. Gamykla buvo viena moderniausių respublikoje, gamybos procesai automatizuoti ir mechanizuoti. Gamyklai talkino pramoninė televizija, skaičiavimo technika. Gamykla palaikė plačius ekonominius ryšius su Alytaus, Smolensko, Minsko šaldytuvų gamyklos kolektyvais, kitomis Rusijos miestų įmonėmis. Gamyklos produkcija buvo siunčiama į Bulgariją, Kubą.

Dirbo apie 3200 darbuotojų. Direktorius Vaclovas Radvilas. Gamykloje buvo suburtas pirmasis rajone liaudies dainų ir šokių ansamblis. Gamyklos futbolo komanda „Atmosfera" 1976 m. buvo respublikos pirmenybių čempionė ir daugkartinė prizininkė.

Kompresorių gamykla buvo viena iš stambiausių pramonės įmonių Mažeikiuse. Buvo gaminami kompresoriai buitiniams šaldytuvams. Pirmoji produkcija pagaminta 1970 m. 1981 m. pagaminta 1 mln. 52 tūkst. kompresorių ir 1. 1 mln. rėlių. Produkcijos realizuota už 36. 7 mln. rublių. Kompresoriai tiekiami Alytaus, Minsko, Smolensko šaldytuvų gamykloms.

1977m. gamykla buvo įjungta į buitinių šaldytuvų įmonės susivienijimą “ Atlantas “ . Ji buvo pirmaujanti šio susivienijimo įmonė. Gražios buvo gamyklos tradicijos, įdomiai organizuojami kultūriniai masiniai renginiai, pagerbiami gamybos veteranai, už gerą darbą ir aktyvią visuomeninę veiklą žmonės apdovanojami ordinais ir medaliais. 1982 metais tokių žmonių buvo 68. 1985 metais elektros variklių cechas gamina statorius, su kuriais išleidžiami kompresoriai žymiai mažiau sunaudoja elektros energijos.

1988 m. pastatytas pagalbinių cechų korpusas, kuriame vėliau buvo įkurtas dyzelinių variklių gamybos padalinys. 1995 metais AB “ Oruva “ buvo privatizuota. Nuo tada prasidėjo jos žlugimas. 2001 mtų pradžioje įmonei paskelbtas bankrotas, o metų gale įmonė pradėta likviduoti. 28 “ Oruvos “ akcijų priklauso valstybei. Dyzelinių variklių gamybos direktorius Bronius Paulauskas informavo, kad “ Oruvoje “ gaminamų variklių kokybė atitinka Europos standartus. “ Oruvoje “ gaminami 1 ir 2 cilindrų varikliai naudojami vandens siurbliuose, elektros stotyse, statybinėse mašinose ir pan. 1992 03 04 – pasirašytas susitarimas su Vokietijos koncernu KHD ( dabar DEUTZ AG ) . 1992 07 – paruošta studija ( Feasibility Study ) dyzelinių variklių gamybai “ Oruvoje “ . 1992 11 27 – pasirašyta licencinė sutartis su KHD gaminti dyzelinius variklius, leidžiant naudoti prekinį DEUTZ ženklą 1993 04 27 – pasirašyta techninės pagalbos sutartis dėl variklių gamybos paruošimo. 1993 09 28 – “ Oruvos “ generalinio direktoriaus įskymu Nr. 260 įkuriamas dyzelinių variklių gamybos padalinys. 1994 11 24 – pasirašyta sutartis dėlįrengimų tiekimo iš Vokietijos. 1995 01 05 – iš Vokietijos atvežtos pirmosios staklės. 1998 05 20 – užvestas dyzelinis variklis, surinktas iš savo gamybos pagrindinių detalių. 1998 m. gruodžio 18 – ąją atidaryta AB “ Oruva “ padalinys – dyzelinių variklių gamyba “ Oruva motor “ . Dar 1989 metų pavasarį Lietuvos Vyriausybės užsakymu vienas Vilniaus institutų kreipėsi į Vokietijos koncerną KHD Techno- GmbH, kad šis perduotų moderniausią traktorių ir variklių technologiją. Vokiečiai parengė studiją “ Variklių ir traktorių kūrimas Lietuvoje” ir ją perdavavė mūsų šaliai. 1998 metais “Oruvoje” mėginta gaminti ekologinę produkciją –aerattorius sparnuotes. Jais buvo galim padėti po ledu dūstančioms žuvims, vandens telkinius prisotinant deguonimi. “Aeratorių sukelta stipria vandens srove galima ardyti ledą “, - sakė technikos direktorius E.Dagevičius. Tačiau aeratorių gamyba plačiau neišsivystė. 2000 metais bendrovės generalinis direktorius A.Klemanas sakė,kad kolektyvas vėl pardeda gaminti kompresorius. Iki metų pabaigos Kubos užsakymu reikėjo pagaminti 50 tūkst. kompresorių. Jie į Kubą siunčiami per tarpininkę, Šveicarijos firmą GIETARAG. Jie domėjosi bendrovės finansinėmis ir ekonominėmis galimybės. Deja, 2001-01-30 Šiaulių apygardos teismas AB”Oruvai” iškėlė bankkroto bylą. Pradėtas gamyklos turto išpardavimas. Dyzelinių variklių gamybos padalinį nupirko UAB”Parex lizingas”. Tada buvo įkurta UAB “Oruva ir co” 2001 metais įmonės teritorijoje susikūrė UAB”MiGiris”. Jai vadovauja Edmundas Miceika ir Viktoras Girininkas. Įmonė gamina buities elektrines tarkavimo msašinas, kurias anksčiau gamino AB “Oruva”. 2002 metais įmonės teritorijoje įkurta AB “Oruva ir Co” . Jai vadovauja Lietuvos nepriklausomybės akto signataras Zigmas Vaišvila. Įmonė gamina dyzelinius variklius pagal vokiečių koncerno KHD licenziją. Kituose pastatuose kuriasi nedidelės firmos.

Literatūra

  • Mažeikių kompresorių gamykla: informac. leid. - Vilnius: Mokslas, 1978. - 48 p.