Juostuotasis plūdvoris

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Juostuotasis plūdvoris
Dolomedes fimbriatus.MKE.JPG
Juostuotasis plūdvoris
(Dolomedes fimbriatus)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Nariuotakojai
Arthropoda
Klasė Voragyviai
Arachnida
Būrys Vorai
Araneae
Šeima Guolininkai
Pisauridae
Gentis Plūdvoriai
Dolomedes
Rūšis Juostuotasis plūdvoris
Dolomedes fimbriatus
(Clerck, 1757)

JUOSTUOTASIS PLŪDVORIS (Dolomedes fimbriatus) - guolininkų (Pisauridae) šeimos voras.

Patelė iki 2 cm, patinėlis - 1.0-1.1 cm. Viršutinė pusė vienspalvė, sodriai raudonai rudos spalvos, su gražiu šilkiniu blizgesiu ir su keletą mažų baltų taškelių. Galvakrūtinė ir pilvelis plačiu baltu iki gelsvumo krašteliu. Kojos ilgos, su tankiais plaukeliais.

Vikriai bėgioja vandens paviršiumi. Esant pavojui paneria. Gaudo į vandenį įkritusius nariuotakojus, vandeninius vabzdžius. Iščiulpia ant kranto. Suaugę abiejų lyčių atstovai pasirodo V pab. Kartais patelės užpuola ir suėda patinėlius. Kiaušinėlius deda du kartus. Kiaušinėlių kokonas yra rudos spalvos, patelė jį nešiojasi cheliceromis iki jauniklių išsiritimo. Kiaušinėlių skaičius kokone labai didelis - 350; vystosi apie mėnesį. Prieš išsiritant jaunikliams, patelė pakabina stipriai padidėjusį kokoną prie augalų ir aprezga jį retu kupolo pavidalo voratinkliu. Išsiritę jaunikliai pirmąją savaitę laikosi kartu, sudarydami purų kamuolį.

Paaugę voriukai išplinta voratinkliais, kurie sujungti su kokono apvalkalu. Išgąsdinti jaunikliai vėl susirenka į kamuolėlį; patelė laikosi šalia. Tuščiame kokone neretai apsigyvena kitas voras - Sitticus floricola, o Clubiona phragmitis minta jaunikliais. Lytiškai subręsta antraisiais metais. Pavasarį dar galima aptikti dvi amžiaus grupes: lytiškai subrendusius vorus ir praeitą vasarą ar rudenį išsiritusius jauniklius. Dalis jauniklių rudenį išplinta voratinkliais, patenka ant augalų, įvairių medžių ir krūmų ir ten praleidžia pirmuosius savo gyvenimo metus.

Paplitimas Mažeikių rajone

Gyvena prie nendrėmis apaugusių vandens telkinių, taip pat pelkėtose pievose ir miškuose kur auga viksvos, vikšriai, švendrai. Mėgsta šviesesnes ir išretėjusias vietas, kur daug beržynų ir alksnynų, griovių ir balų, ilgai stovintis vanduo.