Viktoras Norkus

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Peršokti į: navigaciją, paieška

NORKUS VIKTORAS, BENEDIKTO, Narkus Viktoras (g. 1865 m. Luoboje, Skuodo raj. - m. 1918 m. Pašilėje, palaidotas Ylakių kapinėse), siuvėjas, knygnešys.

Yra gyvenęs Sedoje. Tėvai – neturtingi valstiečiai. Apie 1890 m. paveldėjo iš bevaikės tetos 50 ha ūkį Pašilės k. Bendradarbiavo su knygnešiais Konstantinu Baltėnu, Rėpšaitėmis, Juozu Baranausku ir kt. Seserims Rėpšaitėms atnešdavo lietuviškos spaudos į Žemaičių Kalvariją, knygnešiui gyd. F.Kaunackiui – į Kivylius (Aleksandrijos a.), taip pat Vincui Birbilui. 1901 m. žandarai turėjo žinių, kad V. Norkus vadovauja knygų gabenimui buv. Telšių ir Šiaulių apskrityse, tačiau jo surasti ir pagauti nepavyko. Parsigabendavo lietuviškos spaudos iš Tilžės. Kretingos kontrabandininkai padėdavo pergabenti per sieną. Toliau veždavo pats V. Norkus. Nugabendavo ir į Latviją: Rygą, Liepoją, lietuviams, gyvenantiems Rusijoje.

Šaltiniai

  • Jonauskienė A. Mažeikių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos istorija // Mažeikiai. – Klaipėda, 1997. - P. 136–143.
  • Knygnešys. - T. 2.
  • Tumas-Vaižgantas J. Lietuvių literatūros paskaitos. Draudžiamasis laikas: L.Ivinskis. Kovotojai. – Kaunas, 1924. - P.14.
  • Žadeikis Pr. Lietuvių spaudos skleidėjai žemaičių krašte 1864–1904 m. // Rytas. – 1924, rugpj. 12. - N. 180.