Ukrinų varpinė

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Peršokti į: navigaciją, paieška
Ukrinų varpinė
Ukrinu varpine1.MKE.2006-09-09.jpg
Vaizdas iš vakarų pusės
Informacija
Pamatai: Mūro
Stogas: Medinių gegninių konstrukcijų, šlaitinis, dengtas lentelėmis
Sienos: Apatinės dalies - lauko akmenų mūro, viršutinės - medinis karkasas, išorėje apkaltas horizontaliai išdėstytomis lentomis, su smailais trikampiais skydeliais viršuje
Pastatymo data: XIX a. II p.

UKRINŲ VARPINĖ yra Ukrinų kapinių prietrytiniame kampe, šalia bažnyčios. Senoji varpinė 1852 m. liepos 21 d. sudegė, po to pastatyta dabartinė.

Varpinę sudaro dvi skirtingo dydžio dalys. Apatinė dalis (pagrindas) sumūryta iš lauko akmenų, dengta aukštu, juosiančiu aplinkui stoginuku iš lentelių. Viršutinė dalis (varpų zona) medinė, siauresnė, jos karkasas remiasi į apatinės dalies perdangas. Ši dalis visose pusėse užbaigta smailais trikampiais skydeliais, su lentelėmis dengtu šlaitiniu stogeliu ir mediniu kryžiumi centre. Visose viršutinės dalies sienose yra horizontaliomis, pakreiptomis lentelėmis dengtos garsinės angos. Į bažnyčią atgręžtame fasade - dvivėrės arkinės durys, vakarų pusėje - šiuo metu užmūryta arkinė lango anga. Viduje varpinė yra dviejų aukštų, juos jungia mediniai laiptai. Po stogu kabo du varpai, nulieti 1934 m. siaurojo geležinkelio centrinėse dirbtuvėse [1].

Varpinė iš rytų pusės

Ukrinų varpinė kaip turinti architektūrinę ir kraštovaizdinę vertę 2003-12-30 įrašyta į Lietuvos Respublikos kultūros paveldo objektų registrą (G409 K 2).

Šaltiniai

  1. Šverebas P. Varpai ne tik skamba // Santarvė. - 1995. - Gruodžio 19. - Nr. 208-209.

  • Lietuvos TSR kultūros paminklų sąrašas. - V., 1973. - P. 398.
  • Lietuvos Respublikos istorijos ir kultūros paminklų sąrašas. - V., 1993. - P. 247.
  • Jankevičienė A. Lietuvos medinė sakralinė architektūra. - V., 1998.
  • Kviklys B. Lietuvos bažnyčios. Telšių vyskupija. - Chicago, 1980. - T. 1.
  • Misius K., Šinkūnas R. Lietuvos katalikų bažnyčios. - V., 1993.