Taurusis elnias

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Taurusis elnias
Taurusis elnias.jpeg
Taurusis elnias (Cervus elaphus)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Chordiniai
Chordata
Potipis Stuburiniai
Vertebrata
Klasė Žinduoliai
Mammalia
Būrys Porakanopiai
Artiodactyla
Šeima Elniniai
Cervidae
Gentis Tikrieji elniai
Cervus
Rūšis Taurusis elnias
Cervus elaphus
Linnaeus, 1758

TAURUSIS ELNIAS (Cervus elaphus) - elninių (Cervidae) šeimos stambus kanopinis gyvūnas.

Kūnas proporcingas, tvirtas. Kojos santykiškai plonos, bet tvirtos. Kaklas iš šonų plokščias. Vyresnių patinų jis storesnis, todėl atrodo vizualiai trumpesnis. Uodega trumpa. Ausys didelės, judrios. Akių lėliukės juodos, rainelė gelsvai ruda. Prie akių kampučių yra ryški duobutė, į kurią atsiveria priešakinė kvapioji liauka.

Elnių odoje yra daug prakaito ir riebalų liaukų. Specifinės kvapiosios liaukos atsiveria prie akių ir užpakalinės pėdos apatinės dalies išorinėje pusėje. Elniai šeriasi du kartus per metus. Pavasarinis šėrimasis prasideda balandžio antroje pusėje ir tęsiasis iki birželio. Rudens šėrimasis prasideda rugsėjo mėn. ir tęsiasi iki spalio pabaigos.

Lietuvoje gyvenančių suaugusių patinų kūno masė (be vidaus organų, kojų apatinės dalies ir galvos) siekia 142,8 kg, patelių vidutiniškai – 69 kg. 14,5 metų amžiau patinas siekia 215 cm ilgio ir 133 cm aukščio matmenis.

Elnių ragai – tai antrinis lyties požymis, turnyrinis ginklas, imponuojantis bei teritorijos žymėjimo organas. Ragų didumas yra svarbus lytinės atrankos ir ranginės žvėrių kaimenės struktūros veiksnys. Ragų paviršiuje esantys įvairūs kauburėliai vadinami perlais. Suaugę elniai ragus pradeda mesti vasario pabaigoje. Pirmieji ragus numeta vyresni patinai, o jauni žvėrys juos nešioja iki balandžio mėn. Numetus ragus, po savaitės ima augti nauji. Stiprių patinų ragai per parą priauga iki 150 g masės ir pailgėja 10 – 15 mm.

Biologija

Vasarą aktyvus anksti ryte ir vakare, apsiniaukusiu oru - ir dieną. Žiemą dažnai ganosi ir dieną, ypač užėjus didesniems šalčiams. Esant giliam sniegui, elniai mažiau juda, laikosi nedidelėse teritorijose. Ruja prasideda anksti rudenį. Ypač ji aktyvi šaltomis, giedromis dienomis. Nėštumas trunka 8-8,5 mėnesio. Patelės pirmąjį jauniklį beveik visuomet atveda vieną (2-3 gyvenimo metais). Elniuko masė apie 16 kg. Mažylių kailis dėmėtas. Pirmomis dienomis jauniklis ramiai guli žolėse, o motina būna netoliese ir keletą kartų per dieną ateina jo pamaitinti. Po 7-10 dienų elniukas jau sekioja motiną ir pradeda ėsti žolę. Artinantis žiemai, elniukas nustoja žįsti pieną. Ragai pradeda augti pirmųjų metų pabaigoje.

Taurieji elniai mėgsta šviesius miškus su tankiu pomiškiu ir aikštelėmis, bet neretai jie aptinkami ir kitokio tipo miškuose. Dažnai išeina ganytis ir į atvirus plotus.

Paplitimas rajone ir gausumas

Mažeikių rajone šie žvėrys laikosi daugelyje miškų: Mažeikių, Dautarų, Miltenių ir kituose. 1985 m. rajono miškuose 1000 ha plote buvo nuo 5 iki 10 tauriųjų elnių. Aplinkos ministerijos duomenimis 2000 m. pradžioje rajone gyveno 130 tauriųjų elnių (29 patinai, 61 patelė ir 40 jauniklių).

Šaltiniai

  • Mažeikių krašto gamta. Sud. V. Malinauskas, J. Augustauskas, A. Mikuta. - V., 2000. - 128 p. - P. 70. ISBN 9986-767-02-1.
  • Mažeikių rajono gyvūnijos atlasas. - Marijampole, 2001. - 152 p. - P. 139. ISBN 9986-875-48-x.