Tamsiažiedis raizguolis

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Tamsiažiedis raizguolis
Dictyna arundinacea1.Rimvydo.100904-14.jpg
Tamsiažiedis raizguolis
(Dictyna arundinacea)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Nariuotakojai
Arthropoda
Klasė Voragyviai
Arachnida
Būrys Vorai
Araneae
Šeima Raizguoliai
Dictynidae
Gentis Raizguoliai (gentis)
Dictyna
Rūšis Tamsiažiedis raizguolis
Dictyna arundinacea
(Clerck, 1757)

TAMSIAŽIEDIS RAIZGUOLIS (Dictyna arundinacea) - raizguolių (Dictynidae) šeimos voras.

Patelė 2.6-3.7 mm, patinas - 2.6-3.2 mm. Galvakrūtinė juodai ruda. Galvos srityje 5 eilės šviesių plaukelių. Krūtinė ir cheliceros tamsiai rudos. Kojos raudonai rudos. Viršutinė pilvelio pusė pilka, su rudu pakraščiu ir šviesiais plaukeliais bei dažnai su plačia ruda pailga juosta, kuri daug kartų yra pertrakta tamsiaus piešinio.

Ant varpinių augalų stiebelių, nudžiūvusių žolių, ant medžių ir krūmų šakų įsirengia retus tinklus. Lytiškai subrendę individai aptinkami V-VI mėn. Tuo metu rūšis lengvai randama, nes visur pernykščiai sausi augalai aptraukti jų tinklais. Voras tupi stiebo išsišakojime tankiai apverptoje slėptuvėje. Nuo slėptuvės į visas puses nusitęsiaia gaudomosios gijos, kurios iš dalies yra kribelinės.

Patelė kiaušinėlius deda iki 6 kartų, bet visus kokonus įsirengia ne iš karto, o tam tikrais tarpais. Juos sudeda paeiliui vieną virš kito gaudomojo tinklo slėptuvėje, kartais iš viršaus užmaskuoja. Kokonas nedidelio sniego baltumo paplotėlio formos. Patelė neapleidžia kokonų, kol juos nepalieka visi voriukai. Gamtoje patelės su kokonais ir jaunikliais aptinkami iki VIII pr., vėliau aptinkami tik pavieniai suaugę individai. Jaunikliai dideliais kiekiais aptinkami iki IX pab. Žiemoja nelytiškai subrendę jaunikliai.

Paplitimas Mažeikių rajone

Dažna rūšis. Mėgsta saulėtas, sausas vietas, dykvietes. Aptinkami daugiausia žolėse, rečiau ant pušų ir lapuočių medžių.