Saldupis

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Saldupis

Nuotraukos laikinai nėra

Informacija
Ilgis: 16,2 km
Baseino plotas: 47,4 km²
Ištakos: Plėnakių k.
Žiotys: Venta
Kodas: 30010990

SALDUPIS, Drobupis, Sidupis, Šventupis, upė Tirkšlių seniūnijoje, Medžialenkės ir Užlieknės k., Ventos kairysis intakas.

Prasideda Plėnakių k. apylinkėse, 10 km į pietvakarius nuo Viekšnių. Aukštupyje teka į pietryčius, vidurupyje – į šiaurės rytus per Užlieknę, žemupyje – į šiaurės vakarus. Kerta Tirkšlių-Pievėnų ir Tirkšlių-Viekšnių vieškelius. Voverių k.teritorijoje įteka į Ventą, 209,1 km nuo jos žiočių, 4 km į pietus nuo Mažeikių, ties Naikių asfaltbetonio gamykla.

Kairysis Saldupio intakas yra Sodupis (Rūdupis), tekantis palei vakarinį Medžialenkės ir Užlieknės k. pakraštį, o pradžią gaunantis Medžialenkės pelkėse. Jo ilgis 5,8 km, baseino plotas 7,3 kv.km. Įteka į Saldupį 2,4 km nuo jo žiočių.

Žmonių šnekamojoje kalboje upelis vadinamas tik Šventupiu, oficialiuose raštuose - Šventupiu ir Saldupiu.

Legenda

XX a. pradžioje Užlieknės k. gyveno kalvis Raudys. Jis ant ežios, buvusios jo žemės sklypo, rado akmenį su įspausta pėda. Kalvis parsivežė akmenį į savo sodybą, buvusią prie pat upelio, ir paskelbė, kad tas akmuo yra šventas, nes ant jo esanti šventojo įspausta pėda. Pas kalvį ėmė plaukti žmonės. Jis skaldė šventą akmenį gabalais ir pardavinėjo tikintiesiems. Kai akmuo pasibaigė, kalvis atskeldavo "šventus" gabalus iš kito akmens. Prie upelio buvo pastatyta medinė bažnytėlė. Kad pajamos nesiliautų plaukusios vietos klebonas paskelbė, kad pro bažnyčią tekantis upelis yra šventas ir pavadino Šventupiu. Seniau Saldupis dar buvo vadinamas Drobupiu, Sidupiu.

Šaltiniai

  • Lietuvos upių kadastras. - V., 1959. - D. 1. - P 122.
  • Lietuvos TSR upių ir ežerų vardynas. - V., 1963. - P. 141.
  • Obelienius J. Lietuvos TSR vandens turistų keliais. - V., 1972. - P. 192.
  • Vaitkevičius V. Senosios Lietuvos šventvietės. Žemaitija (Mažeikių raj.). - V, 1998. - P. 186.