Rapsinis žiedinukas

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Peršokti į: navigaciją, paieška
Rapsinis žiedinukas
Nuotraukos laikinai nėra
Rapsinis žiedinukas
(Meligethes aeneus)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Nariuotakojai
Arthropoda
Klasė Vabzdžiai
Insecta
Būrys Vabalai
Coleoptera
Šeima Žvilgvabaliai
Nitidulidae
Gentis Meligethe

Rūšis Rapsinis žiedinukas
Meligethes aeneus
(Fabricius, 1775)

RAPSINIS ŽIEDINUKAS (Meligethes aeneus) - žvilgvabalių (Nitidulidae) šeimos vabalas. Savo išvaizda šiek tiek priemena spragę, tik nešokinėja.

Dydis 1,5-1,7 mm. Kūnas ovalus, truputį blizgantis. Viršutinė kūno dalis žalsva, melsva ar beveik juoda, apačia - juoda. Antenos ir kojos tamsios, priekinės blauzdos rudau raudonos, su smulkiais dantukais.

Kiaušinėliai balti, lygūs, pailgi. Tik ką išsiritusios lervos 1 mm ilgio, šviesiai pilkšvos. Galva ruda. Suaugusios lervos 4 mm ilgio, padengtos smulkiomis juodomis karpelėmis, kuriose yra po vieną plaukelį. Lėliukė gelsvai balsva, kiaušiniška. Turi dideles sparnų makšteles, uždengiančias pilvelio šonus iki penkto segmento. Prieš išsiritant vabalui, lėliukė pagelsta ir pajuoduoja.

Žalingiausi yra vabalai. Jie pažeidžia įvairių rapsinių augalų, ypač kopūstų sėklojų, butonus ir žiedus. Lervos vystosi tik rapsinių - rapso, griežčių, kopūstų, garstyčių, svėrių ir kitų - butonuose ir žieduose.

Žiemoja vabalai dirvoje po nukritusiais lapais, tarp samanų, dažniausiai krūmais ar medžiais apaugusiuose plotuose. Pavasarį, pradėjus žydėti kiaulpienėms, vėdrynams, šalpusniui, vaismedžiams, vabalai minta jų žiedadulkėmis. Susidarius rapsinių butonams, rapsinis žiedinukas apgraužia butonus ir žiedus, ir šie nudžiūsta. Patelės kiaušinėlius deda į rapsinių neišsiskleidusius butonus. Lervos minta daugiausia žiedadulkėmis, bet gali pažeisti ir butonus bei žiedus. Pervos fazė trunka apie 30 dienų. Baigusios vystytis, lervos dirvoje, 1,5-6 cm gylyje, lopšeliuose virsta lėliukėmis. Po 10-12 dienų išsirita vabalai, kurie iki rudens skraido, o, atšalus orui, pasislepia žiemojimo vietose. Generacija metinė.

Paplitimas rajone

Dažnas.

Šaltiniai

  • Mažeikių krašto gamta. Sud.: V. Malinauskas, J. Augustauskas, A. Mikuta. - V., 2000. - 128 p. - P. 124. ISBN 9986-767-02-1.</