Pilkasis vilkas

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Jump to navigation Jump to search
Pilkasis vilkas
Pilkasis vilkas.MKE.2009-05-21.jpg
Pilkasis vilkas Canis lupus.
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Chordiniai
Chordata
Potipis Stuburiniai
Vertebrata
Klasė Žinduoliai
Mammalia
Poklasis Tikrieji žvėrys
Theria
Infraklasė Placentiniai
Eutheria
Būrys Plėšrieji žinduoliai
Carnivora
Pobūris Caniformia
Šeima Šuniniai
Canidae
Gentis Šunys
Canis
Rūšis Pilkasis vilkas
Canis lupus
Linnaeus, 1758

PILKASIS VILKAS (Canis lupus ) - šuninių (Canidae) šeimos plėšrus žinduolis.

Jauniklius veda urvuose, išvirtusių medžių prieglobstyje. Urvus kasa patys arba įsikuria ir kitų žvėrių iškastuose. Minta kanopiniais žvėrimis, kiškiais, graužikais, paukščiais, žuvusiais gyvūnais. Kartais puola naminius gyvulius. Aktyvesni tamsiuoju paros metu. Gyvena poromis arba šeimyninėmis grupelėmis - gaujomis. Gaujoje dominuoja vienas patinas ir patelė. Subręsta 2 metų. Nėštumas 62-75 dienos. Dažniausiai veda 4-6 jauniklius. Akys jiems atsiveria 9-12 dienų. Mažyliai sveria 300-500 g. Jais rūpinasi abu tėvai. Kol jaunikliai maži, patinas atneša maisto patelei. Jaunikliai su tėvais išbūna mažiausiai metus. Vilkai sveria 32-50 kg, pasitaiko ir labai stambių - iki 80 kg. Patelės paprastai būna šiek tiek mažesnės.

Vilkai prisitaikę gyventi įvairiausiose miškingose vietovėse, apsistoja ir pelkėtose vietose.

Paplitimas rajone ir gausumas

Mažeikių rajone vilkų pastebėta visuose miškų masyvuose - Ąžuolijos, Dautarų, Žalgirio miškuose ir Grauminalio pelkėje. Apie 1989 m. jų gausumas buvo 1-2 ind./1000 ha miško. Aplinkos ministerijos duomenimis 2000 m. rajono teritorijoje gyveno 6, 2012 m. Mažeikių rajono medžiotojų būrelių medžiojamų žvėrių apskaitos duomenimis - 18 vilkų. Dažniausiai jie sutinkami Plinkšių apylinkėse ir Sedos girioje.

Tuo tarpu Mažeikių medžiotojų būrelių nariai nei šį sezoną, nei praėjusį vilko trofėjumi pasigirti negalėjo, tik užpernai nušautas vienas, 2010 metais – du pilkiai. Medžiotojų pateiktais duomenimis, mūsų rajono medžiotojų būrelių plotuose yra 18 vilkų, dažniausiai jie sutinkami Plinkšių apylinkėse ir Sedos girioje, ne kartą vilkų pastebėta ir miškuose, besiribojančiuose su Kamanų pelkėmis.

Pavadinimo sąsajos

  • Vilkiškė, pievos ir krūmai Geidžių kaime, 4,5 km į šiaurės vakarus nuo Tirkšlių. Dydis 1 km x 0,5 km.
  • Vilkiškiai, du kiemai Dagių kaime, 1 km į pietus nuo mokyklos. Yra gyvenęs žmogus pavarde Vilkas. Plotas 75 ha.
  • Vilko uodega, miškas Dapšių kaime, Kleckės miško iškyšulys. Auga eglės, pušys ir lapuočiai medžiai. Plotas apie 10 ha. Pasakojama, kad Buciškės dvaro ponas Svirtonas ir Dapšių ponas Girdvainis surengė didelę medžioklę Cepiškės miške. Bemedžiojant pašove vilka. Sužeistas žvėris atbėgo į Kleckės miško iškyšulį ir ten nusibaigė. Dapšių medžiotojai neatidavė Svirtonui vilko. Dėl to kilo daug ginčų. Svirtonas kerštaudamas pasikvietė matininkus ir permatavo dvaro žemes. Iš Dapšių jis susigrąžino bendrų ganyklų dalį, o miško iškyšulys, kuriame nusibaige vilkas, liko išikišęs į Svirtono Buciškės žemę, bet priklausė Dapšiams. Nuo to tas miško iškyšulys ir buvo vadinams Vilko uodega.

Šaltiniai

  • Mažeikių krašto gamta. Sud. V. Malinauskas, J. Augustauskas, A. Mikuta. - V., 2000. - 130 p. - P. 69, 127. ISBN 9986-767-02-1.
  • Mažeikių rajono gyvūnijos atlasas. - Marijampole, 2001. - 152 p. - P. 135. ISBN 9986-875-48-x.