Paprastasis guolininkas

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Peršokti į: navigaciją, paieška
Paprastasis guolininkas
Pisaura mirabilis.R.Kindurio.jpg
Paprastasis guolininkas
(Pisaura mirabilis)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Nariuotakojai
Arthropoda
Klasė Voragyviai
Arachnida
Būrys Vorai
Araneae
Šeima Guolininkai
Pisauridae
Gentis Guolininkai (gentis)
Pisaura
Rūšis Paprastasis guolininkas
Pisaura mirabilis
(Clerck, 1757)

PAPRASTASIS GUOLININKAS (Pisaura mirabilis) - guolininkų (Pisauridae) šeimos voras.

Patelė 12-15 mm, patinėlis - 10-13 mm. Patinėliai ir patelės labai panašūs. Pagrindinė spalva rudai pilka. Galvakrūtinė ruda su plačia tamsia vidurio juosta, kurią dalija plona balta arba geltona linija; ši paprastai baigiasi plaukų kuokštu tarp užpakalinių vidurinių akių. Šonai tankiai apaugę švieseniais plaukeliais. Pilvelis pailgai ovalinis, viršutinė pusė šviesiai ruda, su kintančiu lapo formos šviesiu piešiniu.

Gaudomojo tinklo nerezga. Įdomi šio voro kopuliacija: patinėlis prieš apvaisindamas patelę jai atneša apraizgytą grobį. Šios rūšies vorai labai ėdrūs, pasižymi kanibalizmu. Kiaušinėlių kokonas melsvai žalias, apipintas iš vidaus vienodo storumo plonais gelsvais siūlais ir iš išorės homogeninio apvalkalo, su 100-300 kiaušinėlių. Patelė kokoną nešiojasi, o prieš išsiritant jaunikliams, tarp apraizgytų žolių stiebelių įrengia varpelio pavidalo lizdą, kuriame vėliau laikosi išsiritę jaunikliai. Lizdo viduryje ji patalpina kokoną ir jį saugo. Kokoną niekada nepalieka, nors ir yra labai baikšti.

Paplitimas Mažeikių rajone

Dažnai randamas atvirose vietose, pievose ir miško pakraščiuose, ant žolių ir krūmų. Šviečiant saulei, daug jų būna ant lapų, ištiestomis į priekį ir į užpakalį kojomis.

Paprastasis guolininkas