Maitvabaliai

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Peršokti į: navigaciją, paieška
Maitvabaliai
Paprastasis duobkasys.MKE.2010-05-15.jpg
Paprastasis duobkasys
(Nicrophorus vespillo)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Nariuotakojai
Arthropoda
Klasė Vabzdžiai
Insecta
Būrys Vabalai
Coleoptera
Šeima Maitvabaliai
Silphidae

MAITVABALIAI (Silphidae) - vabalų (Coleoptera) šeima.

Vabalai vidutinio dydžio arba stambūs. Antenos prisegtos po kaktos šoniniais kraštais, sudarytos iš 11, rečiau 10 narelių, į galus kiek storėjančios arba su 3-5-nare didoka buožele. Priekiniai dubenėliai kūgiški, labai išsikišę. Antsparniai dažniausiai juodi ar raudoni su juodais skersiniais dryžiais, jų viršūnės kartais tiesiai nukirstos, todėl pilvelio galas būna nepridengtas.

Vabalai ir lervos minta dvėseliena, išmatomis, grybais, yra taip pat grobuoniškų rūšių: kai kurios rūšys minta gyvais augalais ir todėl žalingos.

Rūšių sąrašas

Mažeikių rajone aptinkamos šios rūšys:

Diagnostinė lentelė

Maitvabaliai (Silphidae) - x gentis, x rūšys
Lietuviškas pavadinimas Lotyniškas pavadinimas Morfologiniai požymiai Biotopas Iliustracija
Paprastasis duobkasys Nicrophorus vespillo (Linnaeus, 1758) Antsparnių juodame fone yra 2 oranžiniai raiščiai. Antenų buoželė rusva. Priešnugarėlės kraštas apaugęs gelsvais plaukeliais. Pievos, pamiškės Paprastasis duobkasys (Nicrophorus vespillo)
Šliužagraužis maitvabalis Phosphuga atrata (Linnaeus, 1758) Kūnas 10-16 mm. Juodas, arba raudonai rudas, plikas,blizgantis. Priešnugarėlė ryškai taškuota. Galva ištįsusi į priekį. Antsaprniai tarp briaunelių tankiai taškuoti. Miškuose, krūmuose ir soduose. Lervos ir vabalai grobuonys. Šliužagraužis maitvabalis (Phosphuga atrata)
Raudonnugaris maitvabalis Oiceoptoma thoracica (Linnaeus, 1758) Kūnas 12-16 mm. Juodas, matinis, plačiai ovalus. Priešnugarėlė raudona. Galva ir priešnugarėlė apaugusios gelsvais plaukeliais. Lapuočių ir mišriuose miškuose, dvėsenoje, po gyvūnų išmatomis, pūvančiose augalų liekanose, įvairių grybų vaisiakūniuose. Raudonugaris maitvabalis (Oiceoptoma thoracica)
Maitvabalis Thanatophilus sinuatus (Fabricius, 1775) tekstas. kur gyvena Thanatophilus sinuatus
Maitvabalis Silpha tristis Illiger 1798 tekstas. kur gyvena Silpha tristis