Liepinis sfinksas

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Peršokti į: navigaciją, paieška
Liepinis sfinksas
Mimas tiliae1. MKE.JPG
Liepinis sfinksas (Mimas tiliae), Renavas
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Nariuotakojai
Arthropoda
Klasė Vabzdžiai
Insecta
Būrys Drugiai
Lepidoptera
Šeima Sfinksai
Sphingidae
Gentis Mimas

Rūšis Liepinis sfinksas
Mimas tiliae
(Linnaeus, 1758)

LIEPINIS SFINKSAS (Mimas tiliae) - sfinksų (Sphingidae) šeimos naktinis drugys.

Atstumas tarp priekinių išskleistų sparnų 70-75 mm. Priekiniai sparnai rusvi ar žalsvi su plačia skersine vidurine juosta, užpakaliniai sparnai ryškiai geltoni. Skraido kur daug liepų, o taip pat lapuočių miškų pakraščiuose, gyvenvietėse gegužės – birželio mėn.

Kiaušinėlius deda liepų medžių lajose per vidurį ir aukščiau. Patelės pavienius žalius kiaušinėlius deda apatinėje lapų pusėje. Po 8 ir daugiau dienų išsirita balti, be plaukelių vikšrai. Pirmiausia jie sugraužia chorioną (kiaušinėlio lukštą), o paskui šliaužia į lapų pakraštį ir pradeda jį graužti. Vikšrai užauga per 40-42 dienas. Per tą laiką vikšrai neriasi 4 kartus. Jų ilgis 5-6 cm, žalias, šviesiai žalias ar melsvai žalias, šonuose su dvigubomis įstrižomis juostelėmis: balti ir geltonai raudoni brūkšneliai susigaludę. Visas kūnas padengtas baltomis ryškiomis karputėmis, išsidėsčiusiomis tankiais žiedais. Ragas melsvas, žydras, retai žalias, bet visada kuprotas. Rečiau vikšri randami ir ant klevų, uosių, kaštonų, riešutmedžių. Užaugę vikšrai nukrenta žemėn ir negiliai išrausia mažą ertmę, jos sienels iškloja voratinkliniu dangalu, kurį pats ir pagamina. Ertmėje vikšras per 2-3 dienas pereina į lėliukės stadiją. Peržiemojus gegužės - birželio mėn. iš lėliukės išsivysto suaugęs drugys. Išsiritę drugiai nesimaitina, o netrukus poruojasi ir sudeda kiaušinėlius.

Per metus viena generacija. Lėliukės stadija trunka apie 300-320, suaugusių drugių - 7-10 dienų.

Paplitimas rajone ir gausumas

Literatūra

  • Bronius Šablevičius. Sfinksai. Pažintinė serija Gamta šalia tavęs. - Kaunas, Lututė.- 2004. - 48 p. - P. 20-21. ISBN 9955-575-37-9.