Žieduotasis verpikas

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Peršokti į: navigaciją, paieška
Žieduotasis verpikas
Malacosoma neustria. MKE.jpg
Žieduotasis verpikas (Malacosoma neustria)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Nariuotakojai
Arthropoda
Klasė Vabzdžiai
Insecta
Būrys Drugiai
Lepidoptera
Šeima Verpikai
Lasiocampidae
Gentis Malacosoma

Rūšis Žieduotasis verpikas
Malacosoma neustria
(Linnaeus, 1758)

ŽIEDUOTASIS VERPIKAS (Malacosoma neustria) - verpikų (Lasiocampidae) šeimos drugys. Tai vienas iš pavojingiausių sodų kenkėjų. Išskleisti sparnai apie 32-42 mm, šviesiai rudai gelsvi ar rausvi. Ant priekinių sparnų yra dvi tiesios skersinės rudos ar šviesiai geltonos linijos. Užpakliniai sparnai šviesesni be piešinio. Drugys kiaušinėlius deda ant plonų šakučių grandinėle.

Vikšras iki 55 mm ilgio, apaugęs retais plaukeliais. Nugara rudai rausva, su šviesiomis linijomis. Vikšrai pasirodo skleidžiantis pumpurams. Jie iš pradžių gyvena kartu ir apgraužia pumpurus, jaunus lapelius, žiedus. Vėliau jie lapus apgraužia tiek, kad palieka tik stambios gyslos. Vikšrai paprastai maitinasi tik naktimis, o dieną slepiasi voratinklinėse gūžtose, kurios įrengtos lapų pažastyse. Paaugę vikšrai išsiskirto ir gyvena kas sau. Po 6-8 savaičių jie virsta lėliukėmis. Drugiai skraido nuo liepos pradžios iki rugpjūčio vidurio. Generacija metinė.

Kenkia vaismedžiams ir kitiems lapuočiams medžiams.

Paplitimas rajone

  • Meižiai: pievoje prie Meižių ežero (R. Kinduris, 2013-06-14).
  • Reivyčiai: kolektyvinis sodas prie mišraus, krūmoto, apyšlapio miško. 2001-05-22 rasti vikšrai, 07-13 išsirito drugiai (A. Klimavičius).
Malacosoma neustria.R.Kindurio.130614-52-copy.jpg