Sedos apskritis

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
12:45, 25 vasario 2010 versija, sukurta 212.59.17.5 (Aptarimas)

(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija→ (skirt)
Peršokti į: navigaciją, paieška

SEDOS APSKRITIS

1918 m. jos viršininkas buvo Monseris, o 1918 m. lapkričio mėn. - Ferdinandas Kaunackis (jį paskyrė Vidaus reikalų ministras Vladas Stašinskis) ir jam dar pavesta ir toliau likti apskrities gydytoju. F. Kaunackas turėjo imtis Lietuvos nepriklausomybės įtvirtinimo ir administracinio darbo. 1918 m. gruodžio 2 d. Sedoje surengti vietos valdžios rinkimai. Susirinkimui pirmininkauti pasiruošė kariškasis apskrities viršininkas Monseris, pranešėjo pareigų ėmėsi naujai paskirtas apskrities viršininkas Ferdinandas Kaunackis, sekretoriumi turėjo vokietis, mokėjęs lietuviškai. Atstovai iš parapijų į jiems parengtą salę neatėjo. Netrukus buvo sužinota, kad jie smuklėje surengė savo rinkimus, į apskrities tarybą išrinko visokio plauko kairiuosius. Jie Lietuvos įgaliotiniams - Ferdinandui Kaunackiui ir apskrities apsaugos viršininkui karininkui Povilui Plechavičiui - gana griežtai patarė su visais turimais liudijimais ir paskyrimais kraustytis lauk iš apskrities [1].

1918 m. gruodžio 22 d. paskutinieji vokiečiai paliko Sedą ir Skuodą. Viršų visoje apskrityje paėmė bolševikai su savo komisarais. 1919 m. sausio 1 d. Sedoje įvyko Žemaitijos komunistų partinė konferencija, kurios metu buvo įkurtas Žemaitijos karinis revoliucinis komitetas. Tokia įvykių eiga Nepriklausomybės šalininkams, ūkininkams, įmonininkams kėlė nerimą ir baimę. Jie dar rudenį, susirinkę į Ritinės dvarą, buvo nutarę organizuotai gintis nuo plėšikų, turto prievartautojų. Siuntė į Vilnių delegaciją prašyti Lietuvos Tarybos pagalbos, tačiau ši tuomet niekuo negalėjo padėti. Todėl, sužinoję, kad iš Rusijos į Bukančius yra sugrįžę broliai karininkai Plechavičiai, kreipėsi į juos. taip vietos ūkininkų, dvarininkų iniciatyva ir jiems remiant pradėjo kurtis savisaugos būrys. Plechavičiaus armija, remiama vokiečių armijos, iš apskrities išvijo visus bolševikus. Todėl 1919 m. kovo pabaigoje ar balandžio mėn. pradžioje komendantūrą iš Skuodo perkėlė į apskrities centrą Sedą. Povilui Plecgavičiui tapus Sedos komendantu ir įvedus apskrityje karo padėtį, apskrities viršininko Ferdinando Kaunackio vaidmuo tapo formalus. Be to, Lietuvos Vyriausybė, vykdydama administracinę reformą, 1919 m. pavasarį Sedos apskritį panaikino.

Šaltiniai

  1. Jankauskas V. Sedos apskrities komendantūros veikla 1918-1919 m. - Seda. - V., 1997. - P. 193.

  • Vyšniauskas J. Dvaras prie Aleksandrijos. Kaunackiai - garbinga Simono Daukanto giminės šaka. - Klaipėda, 2009. - 224 p. ISBN 978-609-404-052-8.