Sedos paštas

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Peršokti į: navigaciją, paieška

SEDOS PAŠTAS, Akcinė bendrovė, yra Sedoje, Baranausko g. 1. Indeksas LT-89051. Tel. (443) 46221. Įmonės kodas 121215587. Vadovė Gražina Šemetienė.

Istorija

Tarpukaryje Sedoje veikė pašto-telegrafo skyrius. Pašto agentūra Sedoje įsteigta 1922 metais. Telefonizuota 1925 m. Įrengtas 60 porų telefonų komutatorius ir morzės telegrafo aparatas. Pirmojo pašto viršininko pavardės nepasisekė nustatyti. Antrasis – Jonas Lopata. 1929 – 1931 m. iš Sedos telefono linijos buvo nuvestos į Žemaičių Kalvariją, Renavą, Barstyčius. Pokario metais pirmuoju viršininku buvo Kostas Rimša. 1930 m. Sedoje, kaip stambiame valsčiuje, įsteigta pašto įstaiga. Spauda, korespondencija buvo pristatoma arkliais. 1950 m. pradžioje Mažeikių apskritis buvo padalinta į tris rajonus: Sedos, Akmenės ir Mažeikių, o 1966 metais Sedos rajonas prijungiamas prie Mažeikių. Repšių darbuotojai antradieniais, ketvirtadieniais ir šeštadieniais pristatydavo į autobusų stotį rajono laikraštį, kuris buvo vežamas į Sedos ryšių skyrių. Kaip matyti iš apžvalgos, pašto ryšiai vystėsi lygiagrečiai su elektros ryšiais. Ilgą laiką pašto įstaigos buvo vadinamos ryšių skyriais, o centrai – ryšių mazgais.

Atkūrus Lietuvoje nepriklausomybę, senos pašto įstaigų iškabos buvo keičiamos naujomis, perdažomos geltona spalva siunčiamųjų laiškų dėžutės, dar antspauduose išgramdyti užrašai, išleistas apyvarton pirmasis ženklintas vokas „Atgimimo ąžuolas“ ir pašto ženklas „Atgimimas“. Nuo 1992 m. sausio 1 d. pašto ryšiai atskirti nuo elektros ryšių.

Šiandien Sedos paštas pavaldus Telšių ACP, vykdo gamybinę pašto veiklą. Jame, kaip ir kituose Lietuvos paštuose, priimami, persiunčiami, įteikiami, pristatomi laiškai, smulkieji paketai, siuntiniai, priimami įvairūs mokesčiai, draudimo įmokos, aptarnaujami banko kortelių turėtojai, klientai gali užsisakyti įvairių prekių iš katalogų. Priimamos įvairios siuntos į užsienį. Greitojo pašto (EMS) siuntos gavėją užsienyje pasiekia per 2-5 dienas. Pašte galima užsiprenumeruoti spaudą, kurią laiškininkas pristatys į gaunamųjų laiškų dėžutę.

Sedos miestelio paštas beveik du dešimtmečius buvo įsikūręs prie tame pačiame pastate esančio vaikų darželio. Vaikų darželiui prireikus daugiau vietos, maždaug prieš dešimtmetį iš to paties pastato į erdvesnes patalpas miesto centre iškelta biblioteka. 2010 m. Mažeikių rajono savivaldybės Tarybos sprendimu ši paslaugų įstaiga perkelta į suremontuotas patalpas seniūnijos pirmajame aukšte. Dirba 5 laiškininkės.

Sedos paštas aptarnauja apie 3000 gyventojų. Aptarnaujamas plotas apie 80 kvadratinių kilometrų. Aptarnauja Sedos miestą ir aplinkinius kaimus: Arvydiškės, Beržėnų, Dagių, Domėnų, Dūmaičių, Kalnijų, Ketūnų, Kuisių, Kulšėnų, Nausodės, Pabradumės, Paežerės, Padvarninkų, Pagardės, Rimolių, Rubikalių, Tiškų, Uikių, Užežerės, Žadeikių.

Anksčiau Sedos paštui vadovavo Danutė Rimkienė.

Viršininkai

  • Michailas Dobrovolskis (pravoslavas, baigęs Čečersko liaudies mokyklą 1888 m.), 1905 m. [1] -

Šaltiniai

  1. Памятная книжка Ковенской губернии на 1910 г. - Ковна, 1909, стр. 47.