Lėlaičių tvenkinys

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
Peršokti į: navigaciją, paieška
Lėlaičių tvenkinys
Lelaiciu tvenkinys. MKE.JPG
Seniūnija: Tirkšlių seniūnija
Upė: Pievys
Plotas: 4,4 ha
Tūris: 70,0 tūkst. m³
Vidutinis gylis: 1,6 m
Pralaidos tipas: slenkstinė su šandorais
Slėgio aukštis: 3,3 m
Debitas: 26,4 m³/s

LĖLAIČIŲ TVENKINYS yra Lėlaičių k. Užtvanka yra 1,3 km nuo Pievio žiočių. Ji 100 m ilgio, 1,5-6,0 m pločio ir 2,80 m aukščio. Baseino plotas užtvankos pjūvyje yra 66,0 km². Perimetras 1,04 km. Tvenkinio altitudė 59,60 m virš Baltijos jūros lygio. Tvenkinys įrengtas giliame (10-15 m) slėnyje. Dešinysis šlaitas apaugęs tankiais krūmais ir medžiais, kairysis - pavieniais medžiais ir jų grupėmis. Tvenkinys uždumblėjęs, apie 50 proc. ploto apaugęs švendrais ir nendrėmis, likusioje ploto dalyje kita vandens augmenija.

Įrengtos dvi vandens pertekliaus pralaidos su šandorais. Kairėje pusėje esanti vandens pralaida anksčiau tarnavo vandens tiekimui į malūną, kurio pamatų liekanos matosi kairiajame upės krante už 25 m. Ši pralaida 1994 m. remontuota. Žemių užtvankos keteros plotis iki šios pralaidos 1,5 m, toliau 4,0 m ir už antros pralaidos išplatėja iki 6 m. Į aukštą dešinįjį šlaitą nuo užtvankos veda lauko keliukas, kuris mažai naudojamas. Per užtvanką nutiesta žemos įtampos elektros oro linija. akmens betono slenkstinė su šandorais vandens pertekliaus pralaida.

Tvenkinys įrengtas 1932 m. statant malūną. Malūno pastatas sunykęs, išlikusi tik vandens paimos dalis žemių užtvankoje, kuri dabar tarnauja kaip papildoma perteklinio vandens pralaida. Privatizuotas.

Šaltiniai

  • Mažeikių rajono esamų tvenkinių inventorizacija ir kompleksinio sutvarkymo ir naudojimo rekomendacijos. - Kaunas, 2003. - T. III, Tvenkinių techninė būklė, būtini remonto ir eksploatacijos darbai. - P. 30-31.

Lėlaičių tvenkinio slekstinė su šandorais vandens pertekliaus pralaida
Lėlaičių tvenkinio paviršius labai apaugęs augalais