Juosvasis kamaninis sfinksas

Straipsnis iš MKE. Kopijuoti draudžiama.
18:43, 4 rugpjūčio 2010 versija, sukurta 78.58.116.97 (Aptarimas)

(skirt) ← Ankstesnė versija | Dabartinė versija (skirt) | Vėlesnė versija→ (skirt)
Peršokti į: navigaciją, paieška
Juosvasis kamaninis sfinksas
Hemaris tiyus.2008-05-31.jpg
Juosvasis kamaninis sfinksas
(Hemaris tityus)
Sistematika
Karalystė Gyvūnai
Animalia
Tipas Nariuotakojai
Arthropoda
Klasė Vabzdžiai
Insecta
Būrys Drugiai
Lepidoptera
Šeima Sfinksai
Sphingidae
Gentis Hemaris

Rūšis Juosvasis kamaninis sfinksas
Hemaris tityus
(Linnaeus, 1758)

JUOSVASIS KAMANINIS SFINKSAS (Hemaris tityus) - sfinksų (Sphingidae) šeimos naktinis drugys. Tai pats mažiausias rajone gyvenantis sfinksas.

Atstumas tarp išskėstų sparnų 38-42 mm, viršutinis sparnas apie 20 mm ilgio. Kūnas gauruotas ir primena kamanę. Tai ryškus mimikrijos pavyzdys, dėl to drugys apsisaugo nuo priešų. Sparnai ploni, plėviški, persišviečia, neapaugę žvyneliais. Jų yra tik sparnų pakraščiuose ir sudaro siaurą rudą apvadą. Ką tik išsiritusio drugio sparnai būna padengti rausvomis dulkėmis, bet išdžiūvus sparnams jos nukrenta. Pilvelis trumpas, storas, gauruotas, nugarinėje dalyje su plačia juoda juosta. Skraido gegužės pab. - rugpjūčio mėn. vid. vėjo užstotose pamiškių pievose, miško aikštelėse. Mėgsta sausus saulėtus šlaitus, kalvas, kur daug žydinčių augalų (gaisrenų, ežerinių). Drugys netupia ant žiedo, o plasnoja ore ir kybo šalia žiedo, į kurio taurelę iki pat jos dugno įkiša labai ilgą straublelį ir čiulpia nektarą.

Vikšrai minta dirvinės buožainės, įvairių bajorių ir žvaigždūnių, pievinės miegalės lapais. Vikšrai žali, oda su smulkiomis karputėmis ir dėl to šiurkšti, aukšati šonuose driekiasi po vieną baltą ar gelsvą ištisinę juostą. Kvėptukai šviesūs, apjuosti tamsiu apvadu. Ragas rudas, rusvas arba raudonas, neišlinkęs.

Paplitimas rajone ir gausumas

Mažeikių rajone apyretė, negausi rūšis. Kasmet aptinkama naujų radviečių.

  • Kurmaičiai: pietinis jauno beržynėlio pakraštys, šalia geležinkelio, ant žydinčios smaliukės (A. Klimavičius, 2002-05-28).
  • Naikiai: 2008-05-31 (A. Vilkas).
  • Renavo parkas: vienas žydinčių alyvų nektaru besimaitinantis drugys (D. Makavičius, 2009-05-21); 2010-05-18 (D. Makavičius).
  • Voveriai: Ventos pakrantės pieva, 1 ind. (D. Makavičius, 2009-05-23; foto [1]).

Literatūra

  • Bronius Šablevičius. Sfinksai. Pažintinė serija Gamta šalia tavęs. - Kaunas, Lututė.- 2004. - 48 p. - P. 27-28. ISBN 9955-575-37-9.